Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start 2018 – relacja

W niedzielę, 27 maja br. na lotnisku w Chrcynnie, odbyły się kolejne Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych – Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start. Modelarze początkujący z regionu warszawskiego rywalizowali o tytuły mistrzowskie w 4 konkurencjach:

  • modeli szybowców F1A/M (popularnych „Jaskółek”) – 24 sklasyfikowanych zawodników, zwycięzca: Stanisław Paciejewski (Zielonka)
  • szybowców F1H – 12 sklasyfikowanych, zwycięzca: Piotr Musiał (Ważka Wieliszew)
  • modeli z napędem gumowym F1G – 5 sklasyfikowanych, zwycięzca: Mikołaj Zawistowski (Ważka Wieliszew)
  • modeli rakiet czasowych z taśmą hamującą S6A – 8 sklasyfikowanych, zwycięzca: Antoni Kacprzak (AMK)

Impreza jest organizowana w większości regionów kraju jako podsumowanie szkolenia podstawowego prowadzonego w modelarniach lotniczych. Zwycięzcy tych zawodów mają prawo reprezentowania aeroklubu regionalnego na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, które odbędą się za około 2 tygodnie na lotnisku w Gliwicach. Warto podkreślić, że zawody „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start” są ogólnokrajową akcją Aeroklubu Polskiego, zapoczątkowaną w roku 1969. Wśród instruktorów modelarstwa lotniczego i kosmicznego panuje powszechna opinia, że jest to najważniejsza impreza w każdym sezonie sportowym. Uczy bowiem rywalizacji, pozwala poznać smak zwycięstwa lub porażki, uczy współpracy w grupie, a ponad wszystko jest świetną zabawą i rekreacją na pięknym trawiastym lotnisku. Wielkie gratulacje dla Mistrzów!

Dziękuję kierownictwu Lotniska Chrcynno za udostępnienie lotniska oraz Zarządowi Sekcji Modelarskiej AW za ufundowanie pięknych pucharów, medali i dyplomów. Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Wolontariuszom, którzy podjęli się pracy w komisjach sędziowskich.  Miłą niespodziankę zrobili nam znani modelarze z Warszawskiego Klubu „F2C Team Racing”, którzy bez wahania chwycili za stopery i bardzo nam pomagali. Chciałbym też bardzo podziękować wszystkim instruktorom, opiekunom i zawodnikom, za udział w naszej wspólnej imprezie

Autor relacji: Bogdan Wierzba – koordynator organizacyjny zawodów