Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego

Z okazji stulecia powstania lotnictwa wojskowego, z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Mokotów oraz Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, 18 października 2018 r. o godz. 13:00 przy skrzyżowaniu ulic Wołoskiej i Racławickiej nr 94 odsłonięta została tablica upamiętniająca pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego.

Pułkownik Orliński był wybitnym pilotem wojskowym i cywilnym, który uczestniczył w pierwszej wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz w drugiej wojnie światowej.

W latach 1923-1946 pułkownik pilot Bolesław Orliński był instruktorem.  W Anglii latał w 305. Dywizjonie Bombowym i był jego dowódcą. Zasłynął wykonaniem pionierskiego, wieloetapowego przelotu na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa w 1926 roku, za co otrzymał prestiżowy japoński cesarski Order Wschodzącego Słońca i Złoty Medal Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego.

Jako pilot doświadczalny oblatał 92 prototypy samolotów budowanych w PZL Okęcie, które prezentował na wystawach i zawodach na całym świecie. Za zasługi dla lotnictwa był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższym odznaczeniem wojskowym Orderem Virtuti Militari.  Zmarł w 1992 roku.

fot. Muzeum im. B. Orlińskiego w Mississaudze