16 marca br. zorganizowaliśmy rozpoczynającą sezon lotniczy 2019 Konferencję Bezpieczeństwa Lotów. Spotkanie było z jednej strony pretekstem do podsumowania i omówienia zdarzeń lotniczych, które miały miejsce w Aeroklubie w roku 2018, z drugiej – do rozmowy o bezpieczeństwie lotów w kontekście rozpoczynającego się tegorocznego sezonu.

Pierwszą prezentację, dotyczącą współpracy pilotów ze służbą informacji powietrznej (FIS) przedstawili pan Maciej Dróżdż i Andrzej Rutkowski z PAŻP.

Następnie Dominika Piórkowska, Kierownik ds. Bezpieczeństwa AW, zaprezentowała temat zgłaszania zdarzeń lotniczych w Aeroklubie Warszawskim, omawiając także konkretne przepisy, które nakładają na nas obowiązek zgłaszania zdarzeń.

Grzegorz Zmysłowski, Kierownik Szkolenia SPO, przedstawił uczestnikom szczegółową analizę zdarzenia na samolocie C208 z czerwca 2018 roku.

Piotr Przeździecki, Szef Szkolenia d/s Szybowcowych ATO AW, omówił zdarzenia lotnicze z udziałem szybowców w 2018 roku, a instruktor i Przewodniczący Sekcji Samolotowej Wacław Sieczkowski przedstawił zdarzenia z udziałem samolotów oraz zdarzenia które miały miejsce na lotnisku Babice z udziałem statków powietrznych innych użytkowników.

Ciekawą prezentację pt. „Czy w AW mogą być nowsze samoloty? – okiem prywaciarza” przedstawił pan Jaromir Łaciński.

Podczas konferencji zaprezentowano także pięciu instruktorów, którzy w sezonie 2018 wykonali najwięcej szybowcowych lotów instruktorskich. Byli to: Maciej Lasek, Maciej Oleksiewicz, Stanisław Jaźnicki, Dariusz Kanigowski i Krzysztof Kowalczuk.