Niezwykłego gościa mieliśmy w Aeroklubie w ostatnich dniach! Zatrzymał się u nas na chwilę nie kto inny, tylko sam James Ketchell, 37-letni Brytyjczyk, znany jako „Captain Ketch”, który swoim wiatrakowcem z otwartą kabiną oblatuje właśnie kulę ziemską! Pilot zamierza przebyć łącznie 37 tys. km konstrukcją Magni VPM (znaki rejestracyjne G-KTCH).

Pierwszy przystanek na polskim odcinku swojej trasy James miał w Nowym Targu, drugi – w Aeroklubie Warszawskim na lotnisku Babice. Podczas postoju w Warszawie ostatnie wichury uszkodziły nieznacznie jego wiatrakowiec i James zwrócił się do nas z prośbą o możliwość udostępnienia miejsca w hangarze, by dokonać niezbędnych napraw. Mechanik Jamesa, który w tym celu przyleciał specjalnie z Anglii, z pomocą naszej obsługi technicznej wykonał konieczne naprawy w wiatrakowcu, zrobiony został także przegląd 100h na silniku przed długą trasą przez Rosję.

James wystartował 31 marca z Popham Airfield w Hampshire, kierując się na Francję później  Niemcy i Polskę skąd wyruszył w sobotę 27 kwietnia. Kolejny etap jego podróży to Litwa (Kowno), Estonia i Rosja (Moskwa), potem kierunek Wschód – trasą wzdłuż kolei transsyberyjskiej. Następnie James planuje przelecieć przez Cieśninę Beringa na Alaskę i poprzez Kanadę, USA, Grenlandię, Islandię i Wyspy Owcze, wrócić do Wielkiej Brytanii. Potrwa to jeszcze około pięciu miesięcy.

James Ketchell to postać nietuzinkowa, istny człowiek-orkiestra. Poszukiwacz przygód i mocnych wrażeń, pilot, zdobywca Mount Everest, a także pisarz, prezenter telewizyjny i dziennikarz dokumentalny, mówca motywacyjny, ambasador oraz działacz wspierający organizacje charytatywne. Był pierwszą i dotychczas jedyną osobą, która, wiosłując, przepłynęła Ocean Atlantycki (2010). Zdobył Mount Everest (2011) i przejechał rowerem 18 000 mil po całym świecie (2013). Obecnie realizowana próba ustanowienia rekordu świata – okrążenie kuli ziemskiej wiatrakowcem z otwartą kabiną – to jego najnowsze przedsięwzięcie.

Ketchell od wielu lat też jest znakomitym mówcą i prowadzi na całym świecie wykłady na temat swoich doświadczeń, niezwykłych podróży i osiągnięć. Jego misją jest inspirowanie młodych ludzi na całym świecie do realizacji własnych celów i marzeń, a jednocześnie zbieranie w ten sposób funduszy dla dwóch wielkich organizacji charytatywnych: Kindled Spirit, wspierającej i rehabilitującej młode ofiary handlu ludźmi i niewolnictwa, oraz Over The Wall, która prowadzi ośrodki dla dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Wielką frajdę sprawiło nam spotkanie z Jamesem i rozmowa  na temat jego fantastycznego lotniczego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć go naszą pomocą i trzymamy kciuki za powodzenie okrążenia globu wiatrakowcem.

Więcej o Jamesie i jego aktywnościach dowiecie się z jego bloga: http://jamesketchell.net/