„Lot Orlińskiego można porównywać z lotem wahadłowca, jeśli nie z lotem na Księżyc” – powiedział o nim historyk Karol Murawski na antenie Polskiego Radia. Mowa o wyczynie płk. pilota Bolesława Orlińskiego, który z mechanikiem Leonardem Kubiakiem, w 1926 roku dokonał przelotu samolotem „Breguet” z Warszawy do Tokio i z powrotem.  Sukces Polaków odnotował cały lotniczy świat!

A już jutro wydarzenie to zostanie upamiętnione  na naszym lotnisku Babice! Zapraszamy o  godzinie 10:00 na odlot Romualda Koperskiego przypominający legendarną postać Bolesława Orlińskiego i jego niesamowity lot.

Romuald Kasperski, podróżnik, pilot samolotowy, przewodnik po Syberii, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf odbędzie swój lot samolotem Antonov An-2. To  jedyny obecnie ogólnie dostępny samolot, który swymi osiągami, wyglądem i prostotą konstrukcji jest porównywalny z Brequetem Orlińskiego.  W założeniu sam ten fakt ma oddać w przybliżeniu atmosferę lotu sprzed dziewięćdziesięciu dwóch lat.

Jak pisze inicjator upamiętniającego lotu, Romuald Koperski na stronie poświęconej temu przedsięwzięciu: „Ważnym historycznym faktem, o którym należy wspomnieć przy okazji lotu An-2 do Japonii, jest to, iż Bolesław Orliński wraz Leonardem Kubiakiem dokonali historycznego przelotu do Tokio nad terytorium prawie całego Związku Radzieckiego w niespełna sześć lat od zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Lotem tym bezsprzecznie ocieplili wizerunek Polski w Rosji, wyrazem czego był fakt, iż na każdym etapie podróży od Moskwy po Mandżurię byli serdecznie z honorami witani i udzielano im wszelkiej pomocy”. Dlatego właśnie „Fundacja Romualda Koperskiego, działająca zgodnie ze statutem na rzecz >poprawy wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce<, upatruje w planowanym przelocie nie tylko aspekt upamiętniający wyczyn polskich bohaterów, ale także jak przed laty, aspekt mający na celu ocieplenie stosunków między narodami Polski i Rosji. Podczas licznych międzylądowań emisariusze fundacji wraz z rosyjskimi partnerami planują liczne spotkania, podczas których omawiane i zaprezentowane będą wspólne dokonania w sferze kultury i sztuki, a przede wszystkim te, które bez względu na >wiatr polityczny< na zawsze złączyły narody Polski i Rosji”.

Jesteśmy pod wrażeniem tego przedsięwzięcia i gorąco kibicujemy całej załodze. Bądźcie jutro z nami i Romualdem Koperskim! O całej akcji można przeczytać więcej na dedykowanej jej stronie: http://www.an2-lotdotokio.pl/#top