W dniach 4-7 czerwca na wojskowym lotnisku w Pruszczu Gdańskim odbyły się 53. Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej.  Mistrzostwa rozegrano w dwóch konkurencjach Advanced oraz Unlimited, wzięło w nich udział 20 najlepszych zawodników z Polski oraz z zagranicy, wśród nich m.in. Maciej Pospieszyński, dwukrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej i mistrz Polski w akrobacji samolotowej, wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, Marek Choim, także przez lata związany z naszym Aeroklubem,  Robert Kowalik, dziewięciokrotny mistrz Polski, czy Łukasz Czepiela, pierwszy polski pilot klasy Challenger, mistrz świata w podniebnych wyścigach Red Bull Air Race.

Samoloty akrobacyjne rywalizujące o Mistrzostwo Polski pojawiły się na pruszczańskim niebie dokładnie po 40 latach od 1979 roku, kiedy to ostatni raz Aeroklub Gdański był organizatorem tej rangi imprezy.

W zawodach akrobacji samolotowej Maciej Pospieszyński uplasował się na szóstym miejscu, Marek Choim zdobył miejsce ósme.  Pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno: Robert Kowalik, Łukasz Czepiela i Mirosław Wrześniewski.

Mistrzostwa zakończyły się 8 czerwca oficjalnymi obchodami 90-lecia Aeroklubu Gdańskiego. Po intensywnym tygodniu akrobacyjnych zmagań na niebie, w sobotę był czas na świętowanie i odpoczynek. Tego dnia na niebie zaprezentowały się ikony polskiego lotnictwa, były zapierające dech w piersiach pokazy grup akrobacyjnych, śmigłowców, a także skoków spadochronowych.

Extra 330 sc – samolot akrobacyjny Macieja Pospieszyńskiego – fot. Aeroklub Gdański