Franciszek Janik – odsłonięcie tablicy pamiątkowej

We wtorek, 18 czerwca br., o godz. 11.00 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Franciszkowi Janikowi – konstruktorowi, naukowcowi, pilotowi, skoczkowi spadochronowemu i zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta w 1938 roku.

Tablicę odsłonięto na budynku przy ul. Grójeckiej 40A (przy pl. Narutowicza), gdzie mieszkał Franciszek Janik. Uroczystość zorganizowali: Rada i Zarząd Dzielnicy Ochota, Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa przy ul. Grójeckiej 40A oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.

Aeroklub Warszawski miał zaszczyt i przyjemność wziąć udział w tych uroczystościach – postawiliśmy na miejscu balonowy kosz nawiązujący do biografii Franciszka Janika i jego osiągnięć w zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Franciszek Janik (07.07.1900 ÷  27.12.1975)

– Konstruktor, wykładowca, pilot, skoczek spadochronowy.
– Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej.
– Projektant w Biurze Konstrukcyjnym Broni Pancernej Instytutu Badań Inżynierii (od 1928).
– Kierownik Działu Płatowców Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa IBTL.
– Trzykrotny uczestnik zawodów balonowych i zdobywca Pucharu Gordona Benetta (1938).
– Naczelnik w Ministerstwie Odbudowy (1946).
– Wieloletni pracownik Instytutu Lotnictwa (od 1947) i PW.
– Założyciel Wydziału Samochodów i Ciągników (SiC).
– Kierownik Katedry Mechaniki Ogólnej na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów PW (1960).
– Projektant napędu czołgu rozpoznawczego TK.
– Twórca teorii „krzywej wyrwania” (1937), wprowadzona po wojnie do międzynarodowych przepisów.
– Inżynier sprawdzający obliczeń i konstrukcji kilkudziesięciu prototypów samolotów turystycznych, komunikacyjnych oraz wojskowych, kilkunastu szybowców, balonów i stratostatów (1933-37).
– Współtwórca projektów samolotów LWS „Mewa”, PZL P-46 „Sum”, PZL P-50 „Jastrząb”, PZL P-45 „Sokół”, bombowca szturmowego dwusilnikowego „Lampart”, myśliwca „Kozub”.
– Budowniczy tuneli aerodynamicznych w Instytucie Lotnictwa.