Jutro (środa, 24 czerwca) w godzinach popołudniowych (ok. 17:00) spodziewamy się powrotu i lądowania na lotnisko Babice Antonova AN-2, którym Romuald Koperski z kilkunastoosobową załogą wraca ze swojego lotu na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa – śladem historycznej wyprawy Bolesława Orlińskiego. Zapraszamy na lotnisko Babice wszystkich, którzy chcą dołączyć do powitania załogi z tego niezwykłego przelotu.

AN-2 wystartował z Babic 28 maja br. Przedsięwzięcie to jest hołdem złożonym płk. pilotowi Bolesławowi Orlińskiemu, który z mechanikiem Leonardem Kubiakiem, w 1926 roku dokonał przelotu samolotem Breguet z Warszawy do Tokio i z powrotem.  Pokonali  dystans 10, 3 tys. km maszyną, która przez większą część trasy leciała z uszkodzonym śmigłem, dolnym płatem i bardzo zużytym silnikiem. Sukces Polaków odnotował cały ówczesny lotniczy świat, a na antenie Polskiego Radia historyk Karol Murawski przyrównywał ten wyczyn „z lotem wahadłowca, jeśli nie z lotem na Księżyc”.

Romuald Kasperski, podróżnik, pilot samolotowy, przewodnik po Syberii, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf zaplanował swój lot samolotem Antonov An-2. To  jedyny obecnie ogólnie dostępny samolot, który swymi osiągami, wyglądem i prostotą konstrukcji jest porównywalny z Brequetem Orlińskiego.  W założeniu sam ten fakt ma oddać w przybliżeniu atmosferę lotu sprzed 92 lat.