Dziś oczy całego świata skierowane są na lotnisko w Courcelles-lès-Montbéliard we Francji, gdzie rozpoczyna się 63. edycja zawodów o Puchar Gordona Bennetta.

Polskę reprezentują dwie załogi: na pozycji 8 POL-1 – ubiegłoroczni triumfatorzy Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, na pozycji 14 POL-2 Krzysztof Zapart i Adam Ginalski. Mocno trzymamy kciuki za obie ekipy! Kibicujemy także startującej z pozycji 3 załodze z Australii, w której jest Dariusz Brzozowski, znany z projektu Polska Stratosfera. I tam też mamy nasz aeroklubowy akcent – Tomasz Witkowski, dyrektor Aeroklubu Warszawskiego jest członkiem załogi naziemnej tej ekipy 🙂 Mamy więc relacje z pierwszej ręki!

Mistrzostwa Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Puchar Gordona Bennetta, to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie w tej dziedzinie sportów lotniczych. Wszystkie załogi startują z tego samego miejsca z identyczną ilością gazu. Zwycięża ekipa, której balon wyląduje najdalej od miejsca startu (w linii prostej). Zwykle trwa to ok. 3-4 dni nieprzerwanego lotu. Każde państwo może być reprezentowane w zawodach przez maksymalnie 3 załogi.

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Start balonów z Ogrodu Tuileries, łączącego Pola Elizejskie z Luwrem, oglądało 200 tysięcy obserwatorów.

Obecnie zawody organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski. Impreza odbywa się co roku w kraju, którego załoga dwa lata wcześniej zwyciężyła w zawodach. Polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta. Jesteśmy tym samym czwartą w kolejności nacją, która ma na koncie najwięcej zwycięstw w Pucharze. Ostatni raz Puchar Gordona Bennetta był w polskich rękach w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku otrzymaliśmy puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Zdobyli go dla naszego kraju piloci: Franciszek Hynek, Zbigniew Burzyński oraz Władysław Pomaski i Władysław Wysocki. W 62. edycji zawodów w roku 2018 puchar zdobyli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański. Było to już szóste w historii, a zarazem pierwsze od 35 lat zwycięstwo polskiej załogi.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.