11 października 2019 roku odbyła się już 10. Noc w Instytucie Lotnictwa – największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, popularyzująca sektor lotniczy i kosmiczny w Polsce. Jubileuszowa edycja wydarzenia miała rekordową frekwencję – Instytut odwiedziło 51 tysięcy osób! Było to aż 8 tysięcy więcej gości niż w roku ubiegłym. To imponujący wynik, świadczący o tym, że roku na rok impreza nabiera rozmachu i wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy były technologie kosmiczne, stąd w programie wiele tematycznych atrakcji, wydarzeń i pokazów związanych z  50. rocznicą lądowania misji Apollo 11 na Księżycu, rewolucją Space X czy polskim wkładem w eksplorację przestrzeni kosmicznej. Gościem specjalnym imprezy był Artur Chmielewski – polski inżynier pracujący na co dzień w NASA. Wydarzeniem towarzyszącym było EDC Hackathon 2019 Drones zorganizowane wspólnie przez inżynierów Engineering Design Center oraz Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa z Zakładu Systemów Bezzałogowych.

W programie imprezy nie mogło zabraknąć oczywiście akcentów lotniczych. Uwagę zwiedzających przykuwały maszyny wojskowe i cywilne ustawione w strefie samolotowej oraz śmigłowcowej. Na Nocy zaprezentowały się m.in.: myśliwiec F-16,  samolot transportowy CASA C-295M, samoloty zabytkowe: T-6 Harvard i Chipmunk, samoloty szkoleniowe: AT3, Cessna 172S, a także liczne śmigłowce, w tym W-3WA Sokół SAR, Mi-17 i Mi-8 oraz śmigłowce należące go Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Salt Aviation oraz Marii Muś. Odbyły się także pokazy odpalania silników przygotowane przez Fundację Biało-Czerwone Skrzydła i Fundację Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych, wirtualne przyglądanie się operacjom lotniczym oraz możliwość pilotowania maszyn na licznych symulatorach (w tym samolotu A320 i myśliwca F-35).

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z pilotami podczas panelu dyskusyjnego EXTREME AIR w ramach którego wystąpili: mjr pil. Dominik ‚ZIPPITY’ Duda – pilot F-16 Tiger Demo Team, kpt. pil. Wojciech ‚RAMROD’ Kieczur – pilot F-16 Tiger Demo Team, Wojciech Bógdał – indywidualny motoparalotniowy mistrz świata, Maria Muś – pilot zawodowy i instruktor śmigłowcowy i Jan Makuła – reprezentant Kadry Narodowej w akrobacji szybowcowej, instruktor, pilot samolotowy. Swoją widownię zgromadzili także: znany popularyzator nauki – Karol Wójcicki, organizatorzy i uczestnicy spotkania „Mistrzowie Błękitu”, przedstawiciele Grupy Akrobacyjnej Polskich Sił Powietrznych „Orlik” oraz Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

W tym roku przygotowano także bogatą ofertę atrakcji, warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci. Na najmłodszych oraz trochę starszych gości czekały m.in.: wystawa kosmicznych pojazdów zbudowanych z klocków, nocne obserwacje nieba przez teleskop, warsztaty kodowania, figury inspirowane hollywoodzkimi superprodukcjami (Obcy, Predator, Transformers), wozy strażackie i lotniskowe, pojazdy straży granicznej, motoambulanse.

Aeroklub Warszawski już od lat jest partnerem Nocy. Jak co roku mieliśmy w Instytucie swoje stoisko, prezentowaliśmy lotniczą działalność Aeroklubu, opowiadaliśmy odwiedzającym o naszej pasji do latania, o tym, jak to jest być pilotem lub skoczkiem spadochronowym i jak można nim zostać. Nieodłącznym elementem naszej obecności w Instytucie są oczywiście statki powietrzne Aeroklubu Warszawskiego. W tym roku pokazywaliśmy szybowiec PW-5 Smyk, samoloty: AT3 i Cessnę 172 i kosz balonowy. Można było obejrzeć je z bliska, wejść do środka, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także imponujące modele samolotów zawodników naszej Sekcji Modelarskiej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy atrakcyjne upominki, w tym kolorowe naklejki z samolotami, szybowcami, balonami i spadochronami.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za spotkanie podczas Nocy, serdeczne i gorące podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników i członków Aeroklubu za wytężoną pracę przy przygotowaniu i obsłudze stoiska oraz dzielenie się opowieściami o pasji latania i dotykania chmur.

Obszerna relacja z 10. Nocy w Instytucie Lotnictwa dostępna jest na stronie Instytutu: https://ilot.edu.pl/ponad-51-tysiecy-gosci-na-10-nocy-w-instytucie-lotnictwa/?fbclid=IwAR2n4ZSG44F94SJQbEuZkW3e7ZqTqXzDeUXTy5oZemYcALq6hKWaDpXfmHA

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.