W dniach 14-24 października W Kalifornii, na lotnisku Lost Hills, rozegrały się Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających F1A, F1B i F1C. Polska reprezentacja wróciła z tych prestiżowych zawodów z Pucharem Mistrza Świata, osiągając najwyższą notę w ogólnej punktacji ze wszystkich trzech kategorii. To fantastyczne osiągnięcie – na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Polska musiała czekać aż 28 lat.

W polskiej reprezentacji w Kalifornii był także utytułowany zawodnik Sekcji Modelarskiej naszego Aeroklubu – startującego w klasie F1C (modele z napędem silnikowym) Marek Roman, który wraz z Markiem Gąsiorowskim i Edwardem Burkiem wywalczył srebro, ustępując jedynie reprezentacji Litwy, a wyprzedzając silną konkurencję Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Również drużynowo Polacy – Adam Krawiec, Tomasz Lipski i Stanisław Skibicki – zdobyli brąz w kategorii F1B (modele z napędem gumowym). Na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Izraela, na drugim reprezentacja Rosji.

W kategorii F1A (modele szybowców) zwyciężyła silna reprezentacja Rosji. Wicemistrzami świata zostali Holendrzy, a na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Białorusi. W tej kategorii Polacy Błażej Stachowski, Piotr Wielosz-Hałasa oraz Henryk Krupa zajęli miejsce 11.

Wielkie gratulacje dla Marka Romana i całej polskiej ekipy. Polskie modelarstwo w ścisłej czołówce świata – to wielka radość, duma i fantastyczne zakończenie modelarskiego sezonu 2019.

(fot. Norbert Suwała, Grzegorz Boryczko)