Z ogromnym bólem, żalem i niedowierzaniem informujemy, że dziś w wypadku wiatrakowca zginął nasz Kolega, Alek Dernbach, wieloletni członek Aeroklubu Warszawskiego, najbardziej utytułowany polski zawodnik motolotniowy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy. Śmierć poniósł także drugi uczestnik tego lotu.

Alek początkowo latał na lotniach. Przesiadka na motolotnie w 1983 roku  okazała się dla niego dobrym posunięciem. W 1992 roku  zdobył mistrzostwo w klasie motolotni jednomiejscowych i od tamtej pory siedemnaście razy stawał na najwyższym podium. Jego największym sukcesem było dwukrotne zdobycie tytułu Mistrza Świata, w 2005 i 2009 roku, dwóch srebrnych medali mistrzostw świata (w 1999 i 2001) oraz brązowego medalu w latach 2007 i 2016. Do tego trzeba dopisać jedenaście zwycięstw w motolotniowych Mistrzostwach Polski. Te wszystkie sukcesy Alojzy osiągnął w klasie motolotni jednomiejscowych, ale w 2004 roku, startując wraz ze Stanisławem Piotrowskim na motolotni dwumiejscowej, również zdobył mistrzostwo Polski. W 2005 roku z kolei zdobył  mistrzostwo Polski w klasie samolotów ultralekkich, startując z Krzysztofem Jurkiewiczem na Sky Rangerze.

Kilka lat temu przesiadł się na wiatrakowce – zdobywając w 2015 roku wicemistrzostwo Europy w tej klasie (w załodze z Sylwią Kędzierską). W roku 2018, razem z Klaudią Laskowską zostali drugim Wicemistrzami Świata. W bieżącym roku w tym samym duecie obronili tytuł Mistrzów Europy w klasie RGL2 – dwuosobowych ultralekkich wiatrakowców podczas rozegranych na Litwie 15. Mikrolotowych Mistrzostw Europy.

Za swoje osiągnięcia został wyróżniony przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego za zasługi dla lotnictwa. Wraz z Klaudią Laskowską zdobył także piąte miejsce w finałowej dziesiątce plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych CUMULUSY 2017.

Alek był wspaniałym, zawsze pogodnym i życzliwym człowiekiem, wyśmienitym pilotem i instruktorem, wybitnym specjalistą od przepisów lotniczych dotyczących ultralightów, w których powstawaniu miał ogromny udział.

Pożegnanie Alka odbędzie się w niedzielę, 24 listopada br. o godzinie 13:30 w kościele parafialnym pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wróbliku Królewskim. Po zakończeniu mszy świętej Alek spocznie na cmentarzu parafialnym we Wróbliku Szlacheckim (Kościół – Wróblik Królewski, ul. Jana Pawła 17, Cmentarz- Wróblik Szlachecki, ul. Kolejowa 2).

Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Alka, a także drugiego uczestnika tego tragicznego lotu. Składamy nasze najszczersze kondolencje.

Blue Skies! Odpoczywajcie w spokoju.