Człowiek bez barier 2014

Z przyjemnością informujemy o zakwalifikowaniu kandydatury naszego kolegi Adama Czeladzkiego do półfinałowej 15-ki konkursu Człowiek bez barier organizowanego pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z siedzibą w Warszawie. Adam weźmie udział w dalszej części konkursu oraz w plebiscycie publiczności, który odbędzie się na portalu www.niepelnosprawni.pl w dniach 10-25 listopada 2014 r.

Adam Czeladzki codziennie udowadnia, że potrafi pokonywać́ bariery. Bariery niepełnosprawności, bariery strachu i finansowe. Adam dokonał niemal cudu rehabilitując się̨ po wypadku w rok i jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością̨ jaką jest paraplegia w wyniku uszkodzonego rdzenia kręgowego powrócił do latania zawodniczego w jeszcze lepszej formie sportowej niż̇ przed wypadkiem. Już̇ rok po wypadku znów latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Nauczył się̨ sterować́ przebudowanym szybowcem, jednocześnie prowadząc intensywną rehabilitację. Zwalczył strach, jaki towarzyszył pierwszemu lotowi w miejscu gdzie rok wcześniej miał wypadek.

Nie zrezygnował ze swojej pasji i jest przekonany, że jego rehabilitacja przynosi efekty właśnie dzięki lataniu, które daje mu poczucie równości ze zdrowymi pilotami. Koledzy z branży mówią̨ o nim „Prawdziwy lotnik”. Adam od początku swojego latania już̇ jako niepełnosprawny prowadzi działalność́ społeczną mającą̨ na celu umożliwienie latania większej liczbie niepełnosprawnych.

Adam jest jedynym latającym na zawodach pilotem niepełnosprawnym. Dlatego postanowił wspomagać́ w Polsce latanie dla osób niepełnosprawnych i zaczął szkolić́ niepełnosprawnych pilotów. W 2013 r. udało mu się̨ przekonać́ grupę̨ inwestorów i wraz z fundacją Avalon dokonali zakupu dwumiejscowego szybowca, przystosowanego dla niepełnosprawnych. Już̇ w 2014 r. pierwszy niepełnosprawny uczeń́ pilot Jędrzej Rożen-Jaxa wykonał podczas szkolenia podstawowego swoje pierwsze loty samodzielne w Stalowej Woli.

Adam walczy też o możliwość́ startu pilotów niepełnosprawnych w zawodach największej rangi, czyli w Mistrzostwach Świata.

Sylwetka zawodnika

Wychował się̨ w Warszawie na Bemowie. Skończył Technikum Mechaniczne im. Konarskiego w Warszawie, a następnie ukończył studia na wydziale Techniki Leśnej w SGGW. W 1984 roku został Kartingowym Mistrzem Polski kat. Młodzieżowej, a rok później Kartingowym Mistrzem Polski kat. popularnej. Był członkiem reprezentacji narodowej w kartingu w latach 1986-1988. Już̇ na studiach w 1991 rozpoczął działalność́ gospodarczą jako serwis samochodów Land Rover.

W 1995 rozpoczął swoją karierę̨ lotniczą, początkowo na motolotniach, a potem na szybowcach i samolotach. W dniu 17 sierpnia 2009 r. uległ wypadkowi podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Grudziądzu, w którym to złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń́ kręgowy. Dokładnie rok później w sierpniu 2010 roku, już̇ jako pilot niepełnosprawny wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski na tym samym lotnisku, na którym się̨ rozbił.

W styczniu 2012 r. w RPA wykonał samodzielnie, jako pilot niepełnosprawny przelot zamknięty po trasie trójkąta o długości 1.028,6 km. Został wyróżniony za ten wyczyn sportowy dyplomem nr 594 przez Międzynarodową Federacje Lotniczą FAI – Federation Aeronautique Internationale. Od 2013 r do dziś́ jest członkiem narodowej reprezentacji Polski w szybownictwie. W 2013 r. był członkiem Reprezentacji Narodowej na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zajął bardzo dobre ósme miejsce wygrywając konkurencje z najlepszymi pilotami świata.

W mijającym sezonie 2014 roku wziął udział aż̇ w ośmiu zawodach rangi mistrzowskiej zajmując znakomite lokaty:

  • Pribina Cup, Nitra Słowacja – 2 miejsce
  • FCC, Prievidza Słowacja razem z lepszymi szybowcami ASG29 – 10 miejsce
  • Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m, Piła – 3 miejsce
  • Top Gun, Prievidza Słowacja – 1 miejsce
  • Przedmistrzostwa Europy, Ocseny Węgry – 5 miejsce
  • Mistrzostwa Słowacji, Prievidza Słowacja – 3 miejsce
  • Mistrostwa Polski klasy Otwartej, Stalowa Wola
  • Mistrzostwa Polski klasy Club, Grudziądz

Głosujcie na Adama w plebiscycie publiczności, który odbędzie się na portalu www.niepelnosprawni.pl w dniach 10-25 listopada 2014 r.

Adam Czeladzki z rodziną

 

Adam Czeladzki