Smyki na Start na Bielanach

W dniu 28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Katolickich na Bielanach w skład którego wchodzą: Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. R. Archutowskiego odbyły się Zawody Modeli Szybowców “Smyki na Start” Bliżej Nieba. Pomysł organizacji zawodów powstał kilka miesięcy wcześniej, kiedy Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich na Bielanach p. Tomasz Kowalczyk nawiązał współpracę z Sekcją Szybowcową Aeroklubu Warszawskiego w celu zorganizowania w szkole spotkania dotyczącego szybownictwa. Początkowo spotkanie z pilotami miało polegać na przedstawieniu uczniom możliwości rozwoju lotniczego poprzez modelarstwo i szybownictwo. Dodatkowo Dyrektor Aeroklubu Warszawskiego p. Grzegorz Jankiewicz zaproponował uzupełnienie wykładu o Zawody modeli szybowców PW-5 Smyk, których organizację umożliwia Fundacja “Smyki na Start”.

Z zapoczątkowanej przez Dyrektora Szkół Katolickich na Bielanach  idei promowania lotnictwa w szkole zaczął tworzyć się pomysł na dużą całodniową imprezę. Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Aeroklubu Warszawskiego p. Grzegorza Jankiewicza, Zarządu Sekcji Aeroklubu Warszawskiego oraz Aeroklubu Polskiego, udało się sfinansować zawody dla 100 uczniów z bielańskich szkół.

Zawody rozpoczęły się od wykładu p. Stanisława Jaźnickiego który przedstawił kilka zagadnień z zakresu aerodynamiki oraz prezentował kolejne fazy klejenia i wyważenia modelu PW-5 „Smyk”. Największą radość uczniom sprawiła wiadomość, że chłopak oraz dziewczyna z Gimnazjum i Liceum, którzy osiągną najlepsze rezultaty polecą na wiosnę szybowcem (po spełnieniu odpowiednich wymagań określonych przepisami prawa). Nagroda główna ufundowana przez Zarząd Sekcji Szybowcowej AW wyraźnie podgrzała atmosferę zawodów.

Smyki na Start na Bielanach

Kolejnym niezwykle ciekawym i zajmującym etapem zawodów były warsztaty modelarskie, podczas których uczniowie pod czujnym okiem instruktora szybowcowego Stanisława Jaźnickiego sklejali modele szybowców PW-5 „Smyk”. Instruktor cierpliwie dzielił się z uczniami wiedzą na temat szybownictwa oraz przedstawiał młodym pasjonatom historię polskiego lotnictwa. Czas spędzony na budowaniu modeli przez młodzież był niewątpliwie fantastyczną zabawą dla wszystkich.

Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach

Loty były ostatnim i zarazem najbardziej ekscytującym etapem zawodów. Uczestnicy mogli się wcielić w rolę pilotów szybowcowych i wykorzystać w praktyce zdobytą podczas warsztatów wiedzę. Bardzo cenne okazały się wskazówki i porady, których młodym pasjonatom udzielili p. Stanisław Jaźnicki oraz Wiceprezes Fundacji Smyki na Start p. Katarzyna Budkowska.

Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na BielanachSmyki na Start na BielanachSmyki na Start na BielanachSmyki na Start na BielanachSmyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach Smyki na Start na Bielanach

Podsumowanie wyników zawodów i rozdanie nagród odbyło się zaraz po ostatnich lotach modeli. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody, które młodym lotnikom wręczali przedstawiciele  Zarządu Aeroklubu Polskiego, Fundacji „Smyki na start” oraz inicjator Dnia Lotniczego w ZSK na Bielanach Dyrektor Gimnazjum  i Liceum p. Tomasz Kowalczyk.

Wyniki rywalizacji w dwóch kategoriach wiekowych:

W klasie Standard i kategorii do lat 16  (Gimnazjum Popiełuszki)

Antoni Michałowicz – 77,82m

Maciej Antoniak – 71,47m

Izabella Kozłowska – 70,92m

W klasie OPEN bez limitu wieku (Liceum Archutowskiego)

Szymon Kowalczyk – 95,16m

Kaja Strużyk – 86,80m

Jan Pierściński – 85,73m

Po zakończeniu zawodów zapytaliśmy Sekretarza Zarządu Aeroklubu Polskiego Stanisława Jaźnickiego, dlaczego warto promować lotnictwo wśród młodzieży: “Modelarstwo jest pierwszym krokiem w lotnictwo. Zawody modeli szybowców PW-5 Smyk to w mojej ocenie najlepszy sposób na zaprezentowanie sportu lotniczego młodzieży. Żyję nadzieją, że jest więcej takich dyrektorów szkół jak pan Tomasz Kowalczyk, którzy sami szukają możliwości pokazania w swojej szkole różnych pasji. Chciałbym podać jeden bardzo wymowny przykład dlaczego warto promować lotnictwo wśród młodzieży. Zorganizowałem osiem lat temu w swojej szkole wykład dot. szybownictwa. W tym roku jeden z słuchaczy tego wykładu zgłosił się na szkolenie szybowcowe do Aeroklubu Warszawskiego i trafił do mojej grupy podstawowej. Zapytałem skąd wzięła się u niego pasja do lotnictwa. Odpowiedział, że zaczęła się od mojego wykładu osiem lat temu. W tej chwili ów młodzieniec jest zapalonym szybownikiem i zamierza startować w zawodach szybowcowych. Dla takich historii warto promować lotnictwo. Mam nadzieję, że za kilka lat, a może już w przyszłym roku zgłosi się do nas na szkolenie szybowcowe co najmniej kilku uczniów Zespołu Szkół Katolickich na Bielanach”.

Smyki na Start na Bielanach

Zawody dla Gimnazjum Popiełuszki oraz Liceum Archutowskiego zajęły łącznie prawie cały dzień zajęć lekcyjnych, a organizatorzy byli bardzo zadowoleni z ich przebiegu, a przede wszystkim z radości jaką sprawiły młodzieży. Dyrektor szkoły już planuje kolejne zawody dla nowych uczniów, którzy pojawią się w  Szkołach na Bielanach w przyszłym  roku.

Smyki na Start na Bielanach

Aby zachęcić kolejne osoby do organizacji zawodów w ramach inicjatywy „Smyki na Start z Aeroklubem Polskim”, Aeroklub Polski oferuje 50 proc. dofinansowania pierwszych 400 pakietów zawodniczych. Osoby zainteresowane organizacją zawodów proszone są o kontakt z Zarządem Sekcji Szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego: zarzad@szybowce.waw.pl