Misja Polska Stratosfera zakończyła się sukcesem!

3 grudnia 2014 roku członkowie Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego – Mistrzowska załoga Polskiej Stratosfery wpisała się w historię światowej aeronautyki i pobiła łącznie 3 rekordy wysokościowe!

Oprócz rekordu Europy w wysokości opuszczenia statku powietrznego formacją trzyosobową (10 600 m) oraz odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową, padł również rekord Polski wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze (11 000 m). Było to możliwe dzięki niższej o około 300 kg masie balonu po oddaniu skoku. Rekordy zostaną sklasyfikowane przez międzynarodową federację aeronautyki FAI – Fédération Aéronautique Internationale. Spadochroniarze: Tomasz Witkowski, Tomasz Kozłowski i Arkadiusz Majewski oraz piloci balonowi Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek mogą świętować sukces. Po 25 latach spełniłem jedno ze swoich marzeń, to niesamowite uczucie! – mówi Tomasz Witkowski, instruktor spadochronowy Aeroklubu Warszawskiego na stronie projektu polskastratosfera.pl

Start balonu odbył się w okolicach Pułtuska, była to druga próba rekordowego lotu, pierwsza nie odbyła się ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po około 1,5 h lotu i osiągnięciu zamierzonego pułapu skoczkowie opuścili balon w 3-osobowej formacji. Po udanym skoku balon bezpiecznie wylądował około godziny później.

Przygotowania do rekordowego skoku trwały od ponad 2 lat, w tym czasie członkowie misji wraz z ekspertami różnych dziedzin nauki i techniki, przystosowywali balon, aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony do pracy w skrajnych warunkach. Piloci i skoczkowie brali udział w wielu treningach i testach, m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.

Relacja ze skoku na antenie Polsat News

Trasa lotu na podstawie sygnału uhf

Projekt Polska Stratosfera