Samolot KOS będzie odrestaurowany

W dniu 22 października 2015 roku Aeroklub Warszawski przekazał jako darowiznę na rzecz Fundacji Muzeum Komunikacji samolot turystyczno-sportowy PZL – 102 B KOS. Fundacja, założona przez utalentowanego inżyniera i kolekcjonera zabytków techniki Pana Zbigniewa Lassotę, zobowiązała się do odrestaurowania samolotu pod naszym nadzorem oraz prezentacji go Warszawiakom w organizowanym przez nią Muzeum wraz informacją, że stanowi on darowiznę naszego Aeroklubu. Wraz samolotem będzie tam eksponowana należąca obecnie do Pana Lassoty bogata kolekcja zabytkowych samochodów, telefonów oraz maszyn do pisania.

Nie bez znaczenia dla decyzji o przekazaniu KOSa Fundacji był fakt, że jej założyciel jest synem wybitnego konstruktora lotniczego inż. Stanisława Lassoty, projektanta tego (oraz wielu innych) samolotu.

Fot. Zbigniew Lassota (źródło: www.radiobiałystok.pl)

Dla przypomnienia, prototyp samolotu KOS oblatano w czerwcu 1958 roku natomiast nasz egzemplarz pochodzi z 1969 r. Stanowi on więc niewątpliwie rzadki zabytek lotniczy.

Rys. Szkic PZL 102 KOS (źródło: www.samolotypolskie.pl)

Jesteśmy przekonani, że dzięki kolekcjonerskiej pasji p. Zbigniewa i jego determinacji w przywracaniu życia historycznym cudom myśli inżynierskiej nasz także nasz Kos – po przywróceniu mu oryginalnego blasku –  będzie cieszył szeroką publiczność powstającego w naszym mieście Muzeum Komunikacji oraz inspirował kolejne pokolenia polskich lotników i konstruktorów.

Fot. PZL 102 KOS SP-EFA – stan obecny