Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start – Chrcynno 2016

W niedzielę 29 maja br. odbyła się kolejna edycja tradycyjnej imprezy kierowanej do początkujących modelarzy – „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start”. To regionalne zawody modeli swobodnie latających – w randze Mistrzostw Aeroklubu Warszawskiego. Uczestnikami byli modelarze-juniorzy młodsi (do lat 16), reprezentujący kluby modelarstwa lotniczego z terenu Warszawy i podwarszawskich miejscowości. To bardzo ważne w działalności każdego Aeroklubu wydarzenie sportowe. I wyjątkowe dla młodych zapaleńców zafascynowanych lataniem – wystarczy zapytać prawdziwych pilotów, którzy z nich nie zaczynali od modelarstwa i popularnej „Jaskółki”?

Na starcie niedzielnych zawodów stanęło 29 zawodników, którzy reprezentowali 7 klubów modelarskich. Największa frekwencja była w klasie F1A/2 (modeli typu „Jaskółka”). Tu zdobywcami medali i tytułów Mistrza Warszawy zostali: Bartek Mrożek – 1 m, Piotr Musiał – 2 m (obaj z Modelarni Wieliszew), Michał Karczmarczyk – 3 m z Modelarni OKiS Zielonka.

W konkurencji modeli szybowców klasy F1H (to taka trochę większa „Jaskółka”) medalistami zostali: Piotr Musiał – 1 m, Michał Szeliga – 2 m (z Modelarni SDK „LIRA”) oraz Sebastian Pacuła – 3 m (z Modelarni „WAŻKA”).

Szkoda, że w pozostałych konkurencjach, tzn. modeli z napędem gumowym F1G oraz modeli rakiet czasowych z taśmą hamującą – S6A, zgłosiło się odpowiednio 1 i 2 zawodników. Ambitnych modelarzy nagrodzono i miejmy nadzieję, że za rok będzie ich znacznie więcej.

Tegoroczne mistrzostwa wizytowali: Jerzy Kosiński, były wieloletni Kierownik Sekcji Modelarstwa w Aeroklubie Warszawskim oraz Jakub Husarzewski, Przewodniczący Sekcji Modelarstwa Aeroklubu Warszawskiego.
Sędzią Głównym zawodów był Marek Roman, czołowy zawodnik startujący w klasie modeli swobodnie latających F1C, wielokrotny Mistrz Polski i reprezentant na mistrzostwa świata i Europy, były drużynowy mistrz świata.
Organizatorem zawodów była Sekcja Modelarstwa Aeroklubu Warszawskiego, we współpracy z Aeromodelklubem Artbem, Modelarnią OKiS Zielonka i Sekcją Modelarską „WAŻKA” z Wieliszewa. Odpowiedzialnym za organizację, z upoważnienia Sekcji Modelarskiej AW, był Bogdan Wierzba – członek honorowy Aeroklubu Warszawskiego.

Korzystając z okazji chciałbym w imieniu uczestników i organizatorów serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli z Aeroklubu Warszawskiego, dzięki którym udało się przeprowadzić mistrzostwa. Szczególne słowa uznania należą się pani Katarzynie Artych oraz Wojciechowi Zbiegniewskiemu z Zarządu Sekcji Spadochronowej, którzy zaangażowali się osobiście i zrobili wszystko, by ta impreza się odbyła. Chcąc uatrakcyjnić zawody, ostatnie skoki w dniu naszych zawodów wykonali – lądując na starcie „Młodych Modelarzy-Lotników na Start”. Dziękujemy też Arkadiuszowi PINGWINOWI Wantole – Szefowi Sekcji i Strefy Spadochronowej w Chrcynnie.

Tekst, zdjęcia i opracowanie wyników: Bogdan WIERZBA, POL 1443 / Zdjęcia: Bogdan Wierzba, Marcin Sarzyński