Dzień Dziecka z pilotami i Bogusiem Niedźwiedziem Lotnikiem w Aeroklubie Warszawskim

3 czerwca 2016 r. w Aeroklubie Warszawskim z okazji Dnia Dziecka odbyło się lotniczo-czytelnicze spotkanie dzieci z rodzinnego Domu Dziecka z Bemowa oraz jednej ze szkół podstawowych z pilotami i Bogusiem Niedźwiedziem Lotnikiem. Impreza została zorganizowana przez Projekt Boguś Niedźwiedź-Lotnik i Aeroklub Warszawski, ze wsparciem Fundacji ABCXXI wieku Cała Polska czyta dzieciom – w ramach kampanii „Męskie czytanie – piloci czytają dzieciom”.

Gości powitały Iwona Kamińska, odpowiedzialna za marketing w Aeroklubie, oraz Agnieszka Czarnowska z Projektu Boguś Niedźwiedź – Lotnik”. Na dzieci czekało w tym dniu mnóstwo atrakcji. Na początek – zwiedzanie hangarów: samolotowego i szybowcowego. Była okazja, aby zajrzeć do wnętrza samolotu, zapytać mechaników o działania maszyn i  wsiąść do kabiny szybowca. Następnie, na murawie lotniska, piloci czytali dzieciom wiersze oraz bajki o lataniu i kosmosie. Wśród zaproszonych gości byli: kpt. pil. (rez.) Robert Zawada (autor książki „Jak Gapa został Pilotem”), kpt. Janusz Więckowski (pilot liniowy, instruktor Aeroklubu Warszawskiego) oraz por. pil. Ireneusz Krajewski z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Spotkanie prowadziła Anna Ciepiel z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, koordynator kampanii „Czytanie – męska rzecz!”.

W tym dniu Bogusiowi Niedźwiedziowi Lotnikowi w jego działaniach dla najmłodszych partnerował projekt „Piloci czytają dzieciom”. Po przeczytaniu fragmentu „Kosmicznych odkrywców” Grażyny Bąkiewicz, por. Krajewski przedstawił małym uczestnikom tajemniczego gościa i opowiedział o jego lotniczej misji. Rafał Woźnicki, Prezes Aeroklubu Warszawskiego, przypiął pluszowemu lotnikowi odznakę – godło Aeroklubu. Pojawienie się latającego niedźwiedzia wywołało dużą radość wśród dzieci. Każdy chciał mieć zdjęcie z niezwykłym misiem-pilotem!

Kolejną atrakcją wizyty w Aeroklubie były zabawy z animatorami: puszczanie gigantycznych baniek mydlanych i malowanie buziek. Dzieciaki miały również okazję odwiedzić szwalnię Sekcji Spadochronowej, a potem wykazać się kreatywnie w konkursie rysunkowym „Niedźwiedź w przestworzach”. Należało narysować Bogusia Niedźwiedzia w dowolnym statku powietrznym. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, ale wybrał trzy zwycięskie prace. O nagrody zadbała Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a Carrefour Bemowo (który zapewnił słodkie przekąski i napoje) zorganizuje wystawę wszystkich rysunków na terenie swojego sklepu. Miłą niespodziankę sprawiło wszystkim krakowskie Wydawnictwo Skrzat, które sprezentowało wszystkim uczestnikom po egzemplarzu nowej książki Roberta Zawady oraz kolorowanki „Statki powietrzne”. Na zakończenie spotkania wszyscy nasi mali goście otrzymali dyplomy Odlotowego Dzieciaka.

Boguś Niedźwiedź-Lotnik jako maskotka powstał z myślą o 23 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został wylicytowany i wykupiony przez personel 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Jest pomysłem pilotów z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego im Gen. Stanisława Skalskiego w Malborku. Autorem projektu jest por. pil. Ireneusz Krajewski i jego żona. Pomysł powstał jako zabawa o szczytnym celu, której nadano jak najbardziej poważne ramy. „Boguś Niedźwiedź” ma więc umundurowanie jak prawdziwy lotnik i osobisty dziennik lotów, w którym wypisano wszystkie rodzaje samolotów wojskowych jakimi latał. „Boguś Niedźwiedź” od 25 lutego 2015 roku zdobył już doświadczenie na 16 typach wojskowych statków powietrznych, w tym na francuskich myśliwcach Rafale i Miraże 2000C i gościł na pokładzie pięciu typów statków powietrznych Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej osiągając łączny nalot 5 godzin i 47 minut.

Projekt męskie czytanie pt.: „Czytanie uskrzydla-piloci czytają dzieciom!” – na 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Cała Polska czyta dzieciom powstała tegoroczna edycja w trzech odsłonach: 13 maja Dęblin Muzeum Sił Powietrznych, 20 maja Kraków Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz 18 czerwca Muzeum Wojska Polskiego – dodatkowo organizatorzy chcą włączyć miejsca związane z lotnictwem w szersze działanie tej kampanii ale też chcą, aby te działania dotarły do dzieci najbardziej ich potrzebujących.
Źródło: Biuro Projektu Boguś Niedźwiedź