Aeroklub Warszawski partnerem obchodów 200. urodzin Uniwersytetu Warszawskiego

19 listopada br. Uniwersytet Warszawski kończy 200 lat. Z tej okazji wszystkie jednostki uniwersyteckie organizują wydarzenia jubileuszowe i uczestniczą we wspólnych przedsięwzięciach realizowanych w kampusach oraz w przestrzeni Warszawy. 11 czerwca br. odbyła się impreza Uniwersytecki Wehikuł Czasu, której jednym z partnerów był Aeroklub Warszawski. Tego dnia teren kampusu głównego UW oraz fragment Krakowskiego Przedmieścia przeniosły się w czasie o dwa stulecia, do lat 1816-1818, kiedy powstawała najstarsza stołeczna uczelnia. Inscenizacje historyczne, koncerty, pokazy oraz liczne atrakcje z epoki przywołały atmosferę oświeceniowej Warszawy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję m.in. posmakować dawnych potraw, poznać historyczne gry i zabawy oraz wsłuchać się w deklamacje w salonie literackim. 

W tym dniu zainscenizowany został start balonu Jordakiego Kuparenki – mołdawskiego szlachcica, artysty cyrkowego i teatralnego oraz konstruktora, który w roku 1806 i 1808 wzniósł się w powietrze z okolic ulicy Foksal. I choć loty te kończyły się dla śmiałka bolesnymi upadkami w okolicach dzisiejszego kampusu głównego Uniwersytetu, to przeszły do historii lotów balonowych jako pierwsze w naszym kraju próby tego rodzaju.

Dodatkową atrakcją, przygotowaną we współpracy z Aeroklubem Warszawskim, były balony współczesne, rozlokowane od Mariensztatu w kierunku skarpy, na której wznosi się Uniwersytet. Balony były atrakcją dla zwiedzających, przede wszystkim dzieci, które mogły wsiąść do kosza i unieść się nieco nad ziemią. planowany przelot balonów nad Warszawą nie doszedł do skutku z uwagi na warunki pogodowe. Silny wiatr w czasie planowanego startu balonów groziłby lotem w kierunku Okęcia i naruszeniem Strefy Kontrolowanej Lotniska Okęcie, podczas gdy strefa lotu balonów uzgodniona z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej obejmowała przedział kierunku lotu od pn-zach (300 stopni) przez północ (360 stopni) po płd-wsch (120 stopni).