World Cup Kietrz/Racibórz 2016

W pierwszy wrześniowy weekend rozegrane zostały VII Międzynarodowe Zawody Modeli Swobodnie Latających World Cup Kietrz/Racibórz 2016, zaliczane do punktacji Pucharu Świata w klasach F1A, B, C, Q i P.  Aeroklub Warszawski  reprezentował Marek Roman, który w niedzielnych zawodach Racibórz Cup wywalczył pierwsze miejsce w klasie F1C.

Impreza przyciągnęła pasjonatów oraz mistrzów modeli swobodnie latających z różnych stron świata. Na wielkim polu we wsi Pilszcz w powiecie głubczyckim rywalizowało stu sześćdziesięciu uczestników z szesnastu krajów. Oprócz zawodników z Polski pojawili się  m.in. reprezentanci Niemiec, Ukrainy, Argentyny, Norwegii, Mongolii, Stanów Zjednoczonych, Węgier. Zmagali się w trudnych warunkach pogodowych – wiejący silny wiatr sprawił, że każdy z zawodników próbował przewalczyć dla siebie jak najlepsze warunki, tak żeby nie zniszczyć modelu.

Zawody miały ściśle określoną strukturę – polegały na rozegraniu pięciu lotów, a zawodnik po wypuszczeniu modelu z ręki nie miał nad nim kontroli. Podniebnym zmaganiom modeli swobodnie latających przyglądał się sztab sędziowski. „Głównym czynnikiem jest pomiar czasu, który jest ustalony zgodnie z kodeksem FAI w każdej kolejce – mówił sędzia główny Stanisław Sułek, który jest sędzią klasy międzynarodowej. – Oprócz tego sędziowie sprawdzają oznakowanie modelu. Tutaj również musi być ono zgodne z wymaganiami FAI, czyli Międzynarodowej Federacji Lotniczej”.

Naszemu aeroklubowemu koledze, członkowi Sekcji Modelarskiej AW, serdecznie gratulujemy fantastycznego wyniku. Przy okazji warto dodać, że w klasyfikacji generalnej FAI Free Flight World Cup 2016 Marek plasuje się na 22 miejscu na 98 zawodników w klasie F1C.