„Sully. Nieznana historia cudu na rzece Hudson”

Wszyscy słyszeliśmy tę historię…  15 stycznia 2009 roku, chwilę po starcie z nowojorskiego lotniska, ważący 73 tony Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie stracił moc w obu silnikach. Wydawało się, że maszyna musi runąć na miasto. Za sterami samolotu siedział jednak kapitan Chesley „Sully” Sullenberger, który podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece Hudson.

Spokojna reakcja kapitana nie tylko pozwoliła uniknąć katastrofy, lecz także sprawiła, że stał się bohaterem i inspiracją dla ludzi na całym świecie. Jego wyczyn przeszedł do historii jako najbardziej spektakularne lądowanie w dziejach.

Nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się właśnie polskie wydanie książki „Sully. Nieznana historia cudu na rzece Hudson” autorstwa Jeffreya Zaslova i samego kapitana Sullenbergera. Książka nie jest tylko i wyłącznie relacją z dramatycznego lotu, podejmuje się także odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się ludzie, którzy są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu i nigdy nie tracą zimnej krwi. To inspirująca opowieść bohatera, który nie jest superherosem, ale człowiekiem takim, jak każdy z nas.

Historia bohaterskiego pilota została również przeniesiona na ekrany kin. Książka „Sully” stała się podstawą filmu w reżyserii legendarnego Clinta Eastwooda. W tytułową rolę wcielił się sam Tom Hanks.

11

4