Bal Lotników 2017

W sobotę 25 lutego w salach bankietowych warszawskiego Stadionu Legii odbył się 22. Bal Lotników i Polskiej Obronności. Jak co roku spotkali się na nim liderzy polskich środowisk lotniczych i obronnych – lotnicy, żołnierze, przedstawiciele przemysłu, wojska, lotnictwa sportowego i komunikacyjnego.

Bal rozpoczął się wspomnieniem o Zygmuncie Mogiła-Lisowskim – Wołyniaku, żołnierzu podziemia niepodległościowego, pośle na Sejm III Rzeczypospolitej, patriocie, współorganizatorze Balów Lotników od samego początku. Uczestnicy Balu uczcili zmarłego w lipcu ub.r. chwilą ciszy, obejrzeli  też krótki film prezentujący jego sylwetkę.

Tradycją tych corocznych spotkań środowiska jest uhonorowanie najlepszych żołnierzy lotników oraz 10 najlepszych sportowców lotniczych, wyłonionych przez redakcję Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska i Aeroklubu Polskiego. Nagrodzeni  w tym roku sportowcy lotniczy to: motoparalotniarz Wojciech Bógdał z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, szybownik Mirosław Wrześniewski reprezentujący Aeroklub Poznański, szybownik Jerzy Makula z Aeroklubu Pomorskiego, modelarz rakietowy (junior) Maciej Łukaszewski z Młodzieżowego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Sowiniec z Krakowa, piloci wiatrakowcowi Alojzy Dernbach z Aeroklubu Warszawskiego i Sylwia Kędzierska z Aeroklubu Włocławskiego, piloci samolotowi Jarosław Sysio z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego i Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego oraz zwycięzcy klasyfikacji – Michał i Marcin Wieczorkowie, obaj reprezentujący Aeroklub Krakowski.

W 22. Balu Lotników i Polskiej Obronności wzięli udział polscy lotnicy i ludzie odpowiadający za bezpieczeństwo państwa. Wśród nich znajdowali się goście specjalni oraz przedstawiciele środowisk lotniczych i obronnych naszego kraju – wojska, przemysłu, lotnictwa sportowego i komunikacyjnego. Wśród organizatorów Balu, poza Agencją Lotniczą Altair i Aeroklubem Polskim, znalazło się Muzeum Lotnictwa Polskiego, Fundacja Ludzi Lotnictwa i Komitet Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego. Aeroklub Warszawski również znalazł się wśród partnerów balu – w salach bankietowych Stadionu Legii postawiliśmy nasz szybowiec. W tegorocznym balu wzięli także udział twórcy filmu o bohaterskich polskich pilotach z okresu Bitwy o Anglię – Dywizjon 303.