Złoty Medal Wiropłatowy FAI dla Ryszarda Witkowskiego

Niezmiernie miło nam poinformować, że Ryszard Witkowski – członek honorowy Aeroklubu Warszawskiego – otrzymał Złoty Medal Wiropłatowy 2017, przyznawany corocznie przez Komisję Wiropłatową Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI (Fédération Aéronautique Internationale).

W głosowaniu Polak pokonał Anglika – Jaremy’ego Jamesa. Dotychczas wyróżnienie to otrzymało 14 osób: pięciu Niemców, pięciu Rosjan, dwóch Amerykanów, Anglik i Szwajcar. Gold Rotorcraft Medal jest przyznawany przez FAI w uznaniu wkładu wniesionego przez kandydata do wyróżnienia w rozwój i popularyzację wiropłatów, w szczególności w sporcie.

Ryszard Witkowski był wieloletnim (od 1971 do 1992 r.) polskim delegatem do wiropłatowej komisji FAI (CIG – Commission Internationale de Giraviation), uczestnikiem, jako członek Międzynarodowego Jury, pierwszych (w 1971 r. w Niemczech), trzecich (w 1978 r. w b. ZSRR) i czwartych (w 1981 r. w Polsce) Śmigłowcowych Mistrzostw Świata – tych ostatnich był współorganizatorem. Podczas ostatnich 15. ŚMŚ w Zielonej Górze w 2015 roku  był gościem honorowym.

Ryszard Witkowski jest weteranem lotnictwa śmigłowcowego w Polsce. Kwalifikacje do pilotowania helikopterów uzyskał w 1956 roku jako jeden z pierwszych pięciu Polaków. Przez 35 lat był śmigłowcowym pilotem doświadczalnym w Instytucie Lotnictwa. Jest autorem kilku książek, m.in. podręcznika „Budowa i pilotaż śmigłowców”, albumu historycznego „Dzieje śmigłowca”, zbioru wspomnień „Sześć Stopni Swobody” (ostatnie wydanie w roku 2016) oraz publikacji angielskojęzycznych: „Rotorcraft of the Third Reich” i „Allied Rotorcraft of the WW2 Period”. Ma za sobą również tłumaczenia z obcych języków biografii wybitnych lotników, Jana Zumbacha, Francisa Gabresky’ego i Erno Luukkanena, jak również kilkaset artykułów, głównie o śmigłowcach.

Wręczanie Złotych Medali FAI przedstawicielom różnych lotniczych dyscyplin odbywa się tradycyjnie w pierwszym dniu dorocznych Generalnych Konferencji FAI. W tym roku miejscem 111. Konferencji Generalnej, w dniach 25-27 października 2017, będzie Lozanna.

Składamy Ryszardowi Witkowskiemu serdeczne gratulacje z otrzymania tego wyjątkowego wyróżnienia!