Odszedł Jerzy Kosiński

Z żalem i głębokim smutkiem informujemy, że po długiej i ciężkiej chorobie dziś rano, 7 grudnia 2017 r., zmarł Jerzy Kosiński, zasłużony i utytułowany modelarz, wieloletni kierownik Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego i Członek Honorowy AW.

Swój pierwszy model Jerzy Kosiński zbudował będąc uczniem  szkoły podstawowej, a w 1951 roku po raz pierwszy wziął udział w zawodach modelarskich. Jako zawodnik startował m.in. w klasie F1B (modele swobodnie latające z napędem gumowym) i F3A (modele akrobacyjne zdalnie sterowane, z napędem spalinowym).

Jego dorobek medalowy jest imponujący: osiemnaście medali złotych, piętnaście srebrnych i dziewięć brązowych. Ustanowił sześć rekordów Polski (cztery w klasie modeli z napędem gumowym F1B oraz dwa w klasie modeli zdalnie sterowanych), w tym rekord długotrwałości lotu modelu zdalnie sterowanego (w 1971 roku – 4 h 20’ 42”), niepobity do dzisiaj.

Od 1960 roku pracował w Centralnym Ośrodku Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu PRL. W ramach współpracy z wojskiem opracował serię zdalnie sterowanych celów dla artylerii. Przez wiele lat był też kierownikiem Sekcji Modelarstwa Lotniczego AW, koordynującym pracę modelarni w rejonie warszawskim, a także organizującym zawody modelarskie. Był instruktorem modelarstwa lotniczego klasy „S”, trenerem sportu klasy II i sędzią międzynarodowym FAI w kategorii F3A.

Jerzy Kosiński był nie tylko utytułowanym sportowcem, ale również inicjatorem i organizatorem zawodów modelarskich, m.in. Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start, czy też Mistrzostwa Świata FAI Latających Makiet Samolotów rozegrane w 1990 roku na warszawskim lotnisku Babice.

Został odznaczony Złotą Odznaką Modelarza Lotniczego z trzema diamentami oraz odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Został uhonorowany tytułem Mistrza Sportu w modelarstwie lotniczym oraz Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Władze Aeroklubu Polskiego wyróżniły go Dyplomem im. Czesława Tańskiego oraz Dyplomem im. Jerzego Ostrowskiego.

Odejście Jerzego Kosińskiego to wielka strata dla nas i całego środowiska lotniczego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 14.12.2017, na cmentarzu Bródnowskim. Msza w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o 10.30 ( kościół parafialny – murowany, tuż przy murze cmentarza od ulicy ul. Św. Wincentego).