Uroczysta premiera książki „90 lat Aeroklubu Warszawskiego”

18 grudnia 2017 r.  w siedzibie Automobilklubu Polski odbyło się wyjątkowe spotkanie – premiera książki „90 lat Aeroklubu Warszawskiego” wydanej z okazji  jubileuszu 90 rocznicy powstania naszego stowarzyszenia.

O jej powstawaniu opowiadał Paweł Ruchała, autor publikacji, dając jednocześnie interesujący mini wykład o historii Aeroklubu Warszawskiego. W spotkaniu wzięli udział znamienici goście, wśród nich m.in. prof. Elżbieta Dryll – córka pierwszego Prezesa i współzałożyciela Aeroklubu Warszawskiego Jerzego Osińskiego, Andrzej Glass – autor wielu książek lotniczych, zaangażowany także w powstanie naszej publikacji,  Ryszard Witkowski – członek honorowy Aeroklubu Warszawskiego, z którego niezwykłej pamięci i wiedzy historycznej korzystaliśmy przy opracowaniu książki,  Jerzy Madler – Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Gośćmi byli także inni bohaterowie książki, osoby związane z lotnictwem, członkowie Aeroklubu Warszawskiego, a także przedstawiciele redakcji  „Przeglądu Lotniczego „ i „Skrzydlatej Polski”.

Ponad 300-stronicowa, bogato ilustrowana publikacja jest fascynującą opowieścią o pionierskich czasach warszawskiej awiacji, o 90 latach historii pierwszego ogólnodostępnego aeroklubu w Polsce, zrzeszającego miłośników latania i sportów lotniczych, a także o ludziach tę historię tworzących. Autor książki przywołuje w niej postaci inżynierów, konstruktorów i zawodników – pasjonatów lotnictwa, legendy sportów lotniczych wszystkich podniebnych dyscyplin. Przewodnim motywem książki są sukcesy sportowe jako wydarzenia najbardziej spektakularne dla Aeroklubu, ale są też w niej omówione zagadnienia dotyczące szkoleń, spraw organizacyjnych, czy statków powietrznych, czyli aeroklubowej codzienności. Książka podzielona jest na rozdziały prezentujące poszczególne sekcje,  z zachowaniem porządku chronologicznego w ramach każdego z nich. Zaprezentowano w niej także  wybrane sylwetki statków powietrznych Aeroklubu Warszawskiego i biogramy Członków Honorowych.

Serdecznie zachęcamy wszystkich  do lektury książki „90 lat Aeroklubu Warszawskiego”. Mamy   nadzieję,   że   nasza   publikacja   dostarczy   czytelnikom   wielu wrażeń i wzruszeń. Nawet jeśli nie udało nam się zawrzeć w niej wszystkich   wydarzeń   a   także   osiągnięć   członków   Aeroklubu, niewątpliwie   jest   to   fascynujące   świadectwo   historii   naszego stowarzyszenia i hołd dla tych, którzy ją tworzyli i tworzą.

Książka dostępna jest w sklepie internetowym Aeroklubu Warszawskiego, jej cena wynosi 70 zł.