• Odszedł Waldemar Pałka 15/10/2019

  Z wielkim bólem informujemy że 12 października odszedł od nas Waldemar Pałka, wieloletni członek Sekcji Szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego. Jego szybowiec rozbił się podczas przelotu falowego w pobliżu Vrbna w okolicach Jesenika w Czechach.

  Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.
  Blue Sky, Waldku, odpoczywaj w spokoju.

  Continue reading →
 • XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej 02/10/2019

  28 września na lotnisku Babice rozegraliśmy XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej. To był dzień pełen lotniczych emocji, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

  W zawodach uczestniczyło 52 zawodników i zawodniczek. Najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Zgódka, na miejscu drugim uplasował się Krzysztof Majewski, a miejsce trzecie zajął Przemysław Idzkiewicz. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów za sportowe emocje.

  Pełna lista zawodników i wyniki: Wyniki_Celność-lądowania-2019-09-28

  zdjęcia: Michał Drozdyk (@Szkiełko Majka) i Paweł Sędrowski

  Continue reading →
 • II Zlot zabytkowych szybowców 14/09/2019

  W pięknych podhalańskich okolicach Białki Tatrzańskiej i Czarnej Góry odbył się II Zlot zabytkowych szybowców. Aeroklub Warszawski reprezentowali na  nim Marek „Jogi” Norbert i Arkadiusz Sokalski oraz szybowiec K-7 z 1958 roku. To jedyny dwumiejscowy szybowiec spośród wszystkich, które pojawiły się na zlocie!

  To właśnie na Czarnej Górze w roku 1923 rozegrano Pierwsze Krajowe Zawody Szybowcowe, które zapoczątkowały w naszym kraju współzawodnictwo w sporcie szybowcowym.

  Zawody te były również początkiem rywalizacji w konstruowaniu szybowców. W organizacji konkursu szybowcowego wykorzystano wszystko czym dysponowano; entuzjazm pilotów i działaczy, chęć konstruowania szybowców i samego latania.

  Członkowie i sympatycy Aeroklubu Nowy Targ, chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie z historii polskiego lotnictwa postanowili zorganizować zlot zabytkowych szybowców połączony z zawodami, które odbyły się dokładnie w tym samym miejscu, czyli na Czarnej Górze obecnie znanej jako Litwinka. W czasie zlotu zaprezentowano szybowce pochodzące sprzed 1960 roku.

  Continue reading →
 • Zawody Szybowcowe w Lisich Kątach 05/08/2019

  W dniach 26 lipca-4 sierpnia w Lisich Kątach odbywały się Regionalne Zawody Szybowcowe im. Szczepana Grzeszczyka. To cykliczna impreza lotnicza, na której co roku zjawiają się znani nie tylko w Polsce i za granicą zawodnicy, ale również młodzi adepci sportów lotniczych. Jak co roku konkurencje rozegrano w klasie Club A i Club B.

  W zawodach uczestniczyło sześciu zawodników naszego Aeroklubu. Krzysztof Rycerz zdobył drugie miejsce w klasie Club A, Maciej Karczmarski uplasował się na miejscu 10, Andrzej Szczerba na miejscu 12, Anna Michalak zajęła miejsce 25, Przemysław Kucharski – 31, Sławomir Żydek – 35. Gratulujemy i dziękujemy za piękne starty.

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Sierpniowy praktyczny kurs szybowcowy 22/07/2019

  Wszystkich, którzy mają ukończony kurs teoretyczny do licencji szybowcowej SPL, zapraszamy do rozpoczęcia kursu praktycznego. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w sierpniowej grupie szkoleniowej, która rozpoczyna kurs przygotowaniem naziemnym 3 sierpnia. Pierwsze loty są zaplanowane na 12 sierpnia i planowo będą trwały do 2 września. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  Continue reading →
 • 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A – Lisie Kąty 16/07/2019

  W dniach 31 maja – 8 czerwca br. w Lisich Kątach odbyły się 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A. W zawodach wzięło udział 50 zakwalifikowanych pilotów szybowcowych, a Aeroklub Warszawski reprezentowało najliczniejsze grono zawodników: Annę Michalak, Mirosława Izydorczak, Marka Sawczuka, Macieja Karczmarskiego, Michała Lewczuka, Andrzeja Szczerbę, Marka Herbredera i Krzysztofa Rycerza.

  Pogoda podczas zawodów była bardzo dobra i pozwoliła na rozegranie 5 konkurencji w ciągu 7 dni lotnych. Warunki termiczne nad Borami Tucholskimi i w okolicy pozwalały na uzyskiwanie wysokich prędkości przelotowych – 115 -120 km/h. Cumulusy układające się w szlaki stwarzały możliwości długich jednorazowych przeskoków dochodzących do 100 km. Takich warunków termicznych nie spotykamy startując z lotniska w Babicach, dlatego warto brać udział w zawodach rozgrywanych w Lisich Kątach. Zawody pozwalają podnosić swoje umiejętności, rywalizować z najlepszymi pilotami oraz korzystać z warunków termicznych występujących na innych lotniskach.

  Mistrzem Polski w tym roku został – podobnie jak rok temu – Tomasz Rubaj  z Aeroklubu Gliwickiego. Szczegółowe wyniki dostępne  na stronie: https://www.soaringspot.com/en_gb/smp2019/results/club-a/task-6-on-2019-06-06/total

  zdjęcia: Krzysztof Rycerz

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Praktyczne szkolenia szybowcowe 13/03/2019

  Mamy już ustalone terminy praktycznych kursów szybowcowych na sezon lotniczy 2019. Zapisy i szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: waldemar.wingralek@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →
 • Spotkanie z Łukaszem Grabowskim – szybowcowym mistrzem świata 20/02/2019

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie z włocławskim szybownikiem, Łukaszem Grabowskim, szybowcowym mistrzem świata. Prezentacja i rozmowa z naszym gościem będzie dotyczyła taktyki latania na szybowcach, z ukierunkowaniem na lądowanie w terenie przygodnym.

  Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lutego, o godz. 17:30 w sali wykładowej Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 (budynek administracyjny, parter).

  Continue reading →
 • Szkolenia instruktorskie 13/01/2019

  19 stycznia br. w godzinach 14:15-19:30 w siedzibie Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 odbędzie się szkolenie okresowe dla instruktorów szybowcowych, samolotowych i balonowych (szkoleń teoretycznych i praktycznych). Więcej informacji: ryszard.szulakiewicz@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →
 • Gramy w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 04/01/2019

  Za niespełna za dwa tygodnie, w niedzielę 13 stycznia br. już po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego Wielkiego Finału, przebiegającego pod hasłem „Pomaganie jest dziecinne proste”, zbierane będą fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – placówek z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

  Aeroklub Warszawski również zagra w tegorocznym finale – aktywnie uczestnicząc w imprezie i aukcji organizowanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo oraz Automobilklub Polski. Właśnie na jego terenie – Autodromie Bemowo – pod szyldem Moto Orkiestra odbędzie się finałowa zabawa i licytacje.

  Start Moto Orkiestry zaplanowany jest na godzinę 13:00. W ciągu całego dnia odbywać się będą licytacje przedmiotów, usług, voucherów i różnego rodzaju innych atrakcji przekazanych na aukcję przez partnerów i sponsorów Moto Orkiestry. Aeroklub przekaże na ten cel m.in. vouchery:

  • na lot zapoznawczy szybowcem – z samym wiceburmistrzem Bemowa i jednocześnie instruktorem Aeroklubu Warszawskiego Maciejem Laskiem
  • na lot zapoznawczy samolotem
  • na skok spadochronowy w tandemie z nagraniem filmowym i zdjęciami.

  Na Autodromie Bemowo będziemy mieć także swoje stoisko, gdzie każdy uczestnik imprezy będzie mógł z bliska obejrzeć szybowiec, balon (jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą nam na jego postawienie), porozmawiać z przedstawicielami sekcji specjalnościowych Aeroklubu i dowiedzieć się więcej na temat sportów lotniczych.

  Celem bemowskiego Finału WOŚP jest pobicie ubiegłorocznego rekordu zebranych środków, który wyniósł ponad 205.000 zł. Zapraszamy fanów lotnictwa i sympatyków Aeroklubu Warszawskiego do wspólnego zagrania z nami w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas Moto Orkiestry na warszawskim Bemowie. To będzie wspaniały dzień, spędźcie go razem z nami!

  Continue reading →