• II Zlot zabytkowych szybowców 14/09/2019

  W pięknych podhalańskich okolicach Białki Tatrzańskiej i Czarnej Góry odbywa się właśnie II Zlot zabytkowych szybowców. Aeroklub Warszawski reprezentują tam Marek „Jogi” Norbert i Arkadiusz Sokalski oraz szybowiec K-7 z 1958 roku. To jedyny dwumiejscowy szybowiec spośród wszystkich, które pojawiły się na zlocie!

  To właśnie na Czarnej Górze w roku 1923 rozegrano Pierwsze Krajowe Zawody Szybowcowe, które zapoczątkowały w naszym kraju współzawodnictwo w sporcie szybowcowym.

  Zawody te były również początkiem rywalizacji w konstruowaniu szybowców. W organizacji konkursu szybowcowego wykorzystano wszystko czym dysponowano; entuzjazm pilotów i działaczy, chęć konstruowania szybowców i samego latania.

  Członkowie i sympatycy Aeroklubu Nowy Targ, chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie z historii polskiego lotnictwa postanowili zorganizować zlot zabytkowych szybowców połączony z zawodami, które odbędą się dokładnie w tym samym miejscu, czyli na Czarnej Górze obecnie znanej jako Litwinka. W czasie zlotu zaprezentowane zostaną szybowce pochodzące sprzed 1960 roku.

  Continue reading →
 • XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej 13/09/2019

  28 września zapraszamy na lotnisko Babice na XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej. To będzie dzień pełen lotniczych emocji, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

  PROGRAM ZAWODÓW
  7:30 – 8:00 ZBIÓRKA ZAWODNIKÓW, ROZŁOŻENIE STARTU
  8:00-8:30 ODPRAWA PRZEDLOTOWA DLA ZAWODNIKÓW
  8:30 ROZPOCZĘCIE REJESTRACJI ZAWODNIKÓW
  9:00 ROZPOCZĘCIE STARTÓW DO KONKURENCJI
  ok. 14:00 LOTNICZA NIESPODZIANKA
  18:00 ZAKOŃCZENIE STARTÓW DO KONKURENCJI
  19:00 ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW • UROCZYSTE ROZDANIE NAGRÓD • HANGAR PARTY

  W zawodach uczestniczyć mogą piloci szybowcowi posiadający licencję pilota szybowcowego oraz uczniowie-piloci z ukończonym minimum szkoleniem podstawowym. Loty do konkurencji będą odbywały się szybowcem dwumiejscowym, z ubezpieczającym instruktorem.

  Wpisowe wynosi 70,00 PLN, płatne w dniu zawodów. Obejmuje ono start do konkurencji, lotniczy upominek, nagrody dla zwycięzców i poczęstunek.

  W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych terminem rezerwowym zawodów jest niedziela 29 września.

  Serdecznie zapraszamy na Babice wszystkich przyjaciół oraz sympatyków sportów lotniczych!

  Continue reading →
 • Zawody Szybowcowe w Lisich Kątach 05/08/2019

  W dniach 26 lipca-4 sierpnia w Lisich Kątach odbywały się Regionalne Zawody Szybowcowe im. Szczepana Grzeszczyka. To cykliczna impreza lotnicza, na której co roku zjawiają się znani nie tylko w Polsce i za granicą zawodnicy, ale również młodzi adepci sportów lotniczych. Jak co roku konkurencje rozegrano w klasie Club A i Club B.

  W zawodach uczestniczyło sześciu zawodników naszego Aeroklubu. Krzysztof Rycerz zdobył drugie miejsce w klasie Club A, Maciej Karczmarski uplasował się na miejscu 10, Andrzej Szczerba na miejscu 12, Anna Michalak zajęła miejsce 25, Przemysław Kucharski – 31, Sławomir Żydek – 35. Gratulujemy i dziękujemy za piękne starty.

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Sierpniowy praktyczny kurs szybowcowy 22/07/2019

  Wszystkich, którzy mają ukończony kurs teoretyczny do licencji szybowcowej SPL, zapraszamy do rozpoczęcia kursu praktycznego. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w sierpniowej grupie szkoleniowej, która rozpoczyna kurs przygotowaniem naziemnym 3 sierpnia. Pierwsze loty są zaplanowane na 12 sierpnia i planowo będą trwały do 2 września. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  Continue reading →
 • 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A – Lisie Kąty 16/07/2019

  W dniach 31 maja – 8 czerwca br. w Lisich Kątach odbyły się 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A. W zawodach wzięło udział 50 zakwalifikowanych pilotów szybowcowych, a Aeroklub Warszawski reprezentowało najliczniejsze grono zawodników: Annę Michalak, Mirosława Izydorczak, Marka Sawczuka, Macieja Karczmarskiego, Michała Lewczuka, Andrzeja Szczerbę, Marka Herbredera i Krzysztofa Rycerza.

  Pogoda podczas zawodów była bardzo dobra i pozwoliła na rozegranie 5 konkurencji w ciągu 7 dni lotnych. Warunki termiczne nad Borami Tucholskimi i w okolicy pozwalały na uzyskiwanie wysokich prędkości przelotowych – 115 -120 km/h. Cumulusy układające się w szlaki stwarzały możliwości długich jednorazowych przeskoków dochodzących do 100 km. Takich warunków termicznych nie spotykamy startując z lotniska w Babicach, dlatego warto brać udział w zawodach rozgrywanych w Lisich Kątach. Zawody pozwalają podnosić swoje umiejętności, rywalizować z najlepszymi pilotami oraz korzystać z warunków termicznych występujących na innych lotniskach.

  Mistrzem Polski w tym roku został – podobnie jak rok temu – Tomasz Rubaj  z Aeroklubu Gliwickiego. Szczegółowe wyniki dostępne  na stronie: https://www.soaringspot.com/en_gb/smp2019/results/club-a/task-6-on-2019-06-06/total

  zdjęcia: Krzysztof Rycerz

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Praktyczne szkolenia szybowcowe 13/03/2019

  Mamy już ustalone terminy praktycznych kursów szybowcowych na sezon lotniczy 2019. Zapisy i szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: waldemar.wingralek@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →
 • Spotkanie z Łukaszem Grabowskim – szybowcowym mistrzem świata 20/02/2019

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie z włocławskim szybownikiem, Łukaszem Grabowskim, szybowcowym mistrzem świata. Prezentacja i rozmowa z naszym gościem będzie dotyczyła taktyki latania na szybowcach, z ukierunkowaniem na lądowanie w terenie przygodnym.

  Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lutego, o godz. 17:30 w sali wykładowej Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 (budynek administracyjny, parter).

  Continue reading →
 • Szkolenia instruktorskie 13/01/2019

  19 stycznia br. w godzinach 14:15-19:30 w siedzibie Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 odbędzie się szkolenie okresowe dla instruktorów szybowcowych, samolotowych i balonowych (szkoleń teoretycznych i praktycznych). Więcej informacji: ryszard.szulakiewicz@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →
 • Gramy w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 04/01/2019

  Za niespełna za dwa tygodnie, w niedzielę 13 stycznia br. już po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego Wielkiego Finału, przebiegającego pod hasłem „Pomaganie jest dziecinne proste”, zbierane będą fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – placówek z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

  Aeroklub Warszawski również zagra w tegorocznym finale – aktywnie uczestnicząc w imprezie i aukcji organizowanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo oraz Automobilklub Polski. Właśnie na jego terenie – Autodromie Bemowo – pod szyldem Moto Orkiestra odbędzie się finałowa zabawa i licytacje.

  Start Moto Orkiestry zaplanowany jest na godzinę 13:00. W ciągu całego dnia odbywać się będą licytacje przedmiotów, usług, voucherów i różnego rodzaju innych atrakcji przekazanych na aukcję przez partnerów i sponsorów Moto Orkiestry. Aeroklub przekaże na ten cel m.in. vouchery:

  • na lot zapoznawczy szybowcem – z samym wiceburmistrzem Bemowa i jednocześnie instruktorem Aeroklubu Warszawskiego Maciejem Laskiem
  • na lot zapoznawczy samolotem
  • na skok spadochronowy w tandemie z nagraniem filmowym i zdjęciami.

  Na Autodromie Bemowo będziemy mieć także swoje stoisko, gdzie każdy uczestnik imprezy będzie mógł z bliska obejrzeć szybowiec, balon (jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą nam na jego postawienie), porozmawiać z przedstawicielami sekcji specjalnościowych Aeroklubu i dowiedzieć się więcej na temat sportów lotniczych.

  Celem bemowskiego Finału WOŚP jest pobicie ubiegłorocznego rekordu zebranych środków, który wyniósł ponad 205.000 zł. Zapraszamy fanów lotnictwa i sympatyków Aeroklubu Warszawskiego do wspólnego zagrania z nami w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas Moto Orkiestry na warszawskim Bemowie. To będzie wspaniały dzień, spędźcie go razem z nami!

  Continue reading →
 • Spotkanie organizacyjne – szkolenia teoretyczne 2019 27/12/2018

  Przypominamy, że już 19 stycznia 2019 r. (sobota) odbędzie się pierwsze zebranie organizacyjne dotyczące tych szkoleń do SPL I PPLA. Spotkanie będzie w budynku AW przy ul. Księżycowej 1 w następujących godzinach:

  11:00 dla kandydatów na szkolenie samolotowe

  13:00 dla kandydatów na szkolenie szybowcowe

  A poniżej przypominamy pierwsze terminy teoretycznych szkoleń samolotowych i szybowcowych w roku 2019.

  TERMINY SZKOLEŃ:

  PPLA niedzielny

  16.02-30.03.20-19

  min. 15 osób

  zebranie organizacyjne 19.01  11:00

  PPLA wieczorowy

  18.02-15.04.2019

  min. 15 osób

  zebranie organizacyjne 19.01  11:00

  SPL niedzielny

  16.02-10.03.2019

  min. 15 osób

  zebranie organizacyjne 19.01  13:00

  SPL wieczorowy

  19.02-09.03.2019

  min. 15 osób

  zebranie organizacyjne 19.01  13:00

  Przypominamy, że uruchomienie poszczególnych cykli uwarunkowane jest uzyskaniem minimalnej liczby zgłoszeń.

  Continue reading →