• Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji Szybowcowej 19/11/2019

  Informujemy, że 30 listopada 2019 o godzinie 11:00 w nowej sali klubowej w hangarze samolotowym odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji Szybowcowej.

  Zgodnie z Regulaminem Sekcji Specjalnościowych Aeroklubu Warszawskiego, uchwalonym przez Zarząd AW 15/03/1999 r., w zebraniu udział biorą osobiście, z głosem stanowiącym, członkowie zwyczajni (mający opłacone składki członkowskie) i honorowi, a także, z głosem doradczym, członkowie wspierający, będący osobami fizycznymi, oraz osoby zaproszone.

  Porządek obrad zebrania sprawozdawczo-wyborczego Sekcji Szybowcowej, kadencji 2018/2019:

  1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Zarządu sekcji.
  2. Wybór sekretarza zebrania.
  3. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
  4. Przyjęcie porządku obrad.
  5. Przedstawienie informacji o sposobie działania Aeroklubu Warszawskiego, jego strukturze oraz sposobie wyboru władz Aeroklubu oraz sekcji specjalnościowych.
  6. Przedstawienie sprawozdania Zarządu Sekcji Szybowcowej z działalności w okresie kadencji.
  7. Omówienie sytuacji finansowej za okres kadencji.
  10. Wybory do Zarządu Sekcji Szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego.
  13. Podsumowanie zebrania.
  14. Zamknięcie obrad.

  Continue reading →
 • Pożegnanie Waldemara Pałki 28/10/2019

  Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że 12 października odszedł od nas Waldemar Pałka, wieloletni członek Sekcji Szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego. Jego szybowiec rozbił się podczas przelotu falowego w pobliżu Vrbna w okolicach Jesenika w Czechach.

  Msza pożegnalna i pogrzeb Waldka odbędą się w najbliższy czwartek 31 października o godz 12:00 w Kościele św. Floriana w Brwinowie.

  Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.
  Blue Sky, Waldku, odpoczywaj w spokoju.

  Continue reading →
 • XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej 02/10/2019

  28 września na lotnisku Babice rozegraliśmy XIX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej. To był dzień pełen lotniczych emocji, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

  W zawodach uczestniczyło 52 zawodników i zawodniczek. Najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Zgódka, na miejscu drugim uplasował się Krzysztof Majewski, a miejsce trzecie zajął Przemysław Idzkiewicz. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów za sportowe emocje.

  Pełna lista zawodników i wyniki: Wyniki_Celność-lądowania-2019-09-28

  zdjęcia: Michał Drozdyk (@Szkiełko Majka) i Paweł Sędrowski

  Continue reading →
 • II Zlot zabytkowych szybowców 14/09/2019

  W pięknych podhalańskich okolicach Białki Tatrzańskiej i Czarnej Góry odbył się II Zlot zabytkowych szybowców. Aeroklub Warszawski reprezentowali na  nim Marek „Jogi” Norbert i Arkadiusz Sokalski oraz szybowiec K-7 z 1958 roku. To jedyny dwumiejscowy szybowiec spośród wszystkich, które pojawiły się na zlocie!

  To właśnie na Czarnej Górze w roku 1923 rozegrano Pierwsze Krajowe Zawody Szybowcowe, które zapoczątkowały w naszym kraju współzawodnictwo w sporcie szybowcowym.

  Zawody te były również początkiem rywalizacji w konstruowaniu szybowców. W organizacji konkursu szybowcowego wykorzystano wszystko czym dysponowano; entuzjazm pilotów i działaczy, chęć konstruowania szybowców i samego latania.

  Członkowie i sympatycy Aeroklubu Nowy Targ, chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie z historii polskiego lotnictwa postanowili zorganizować zlot zabytkowych szybowców połączony z zawodami, które odbyły się dokładnie w tym samym miejscu, czyli na Czarnej Górze obecnie znanej jako Litwinka. W czasie zlotu zaprezentowano szybowce pochodzące sprzed 1960 roku.

  Continue reading →
 • Zawody Szybowcowe w Lisich Kątach 05/08/2019

  W dniach 26 lipca-4 sierpnia w Lisich Kątach odbywały się Regionalne Zawody Szybowcowe im. Szczepana Grzeszczyka. To cykliczna impreza lotnicza, na której co roku zjawiają się znani nie tylko w Polsce i za granicą zawodnicy, ale również młodzi adepci sportów lotniczych. Jak co roku konkurencje rozegrano w klasie Club A i Club B.

  W zawodach uczestniczyło sześciu zawodników naszego Aeroklubu. Krzysztof Rycerz zdobył drugie miejsce w klasie Club A, Maciej Karczmarski uplasował się na miejscu 10, Andrzej Szczerba na miejscu 12, Anna Michalak zajęła miejsce 25, Przemysław Kucharski – 31, Sławomir Żydek – 35. Gratulujemy i dziękujemy za piękne starty.

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Sierpniowy praktyczny kurs szybowcowy 22/07/2019

  Wszystkich, którzy mają ukończony kurs teoretyczny do licencji szybowcowej SPL, zapraszamy do rozpoczęcia kursu praktycznego. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w sierpniowej grupie szkoleniowej, która rozpoczyna kurs przygotowaniem naziemnym 3 sierpnia. Pierwsze loty są zaplanowane na 12 sierpnia i planowo będą trwały do 2 września. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  Continue reading →
 • 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A – Lisie Kąty 16/07/2019

  W dniach 31 maja – 8 czerwca br. w Lisich Kątach odbyły się 17 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A. W zawodach wzięło udział 50 zakwalifikowanych pilotów szybowcowych, a Aeroklub Warszawski reprezentowało najliczniejsze grono zawodników: Annę Michalak, Mirosława Izydorczak, Marka Sawczuka, Macieja Karczmarskiego, Michała Lewczuka, Andrzeja Szczerbę, Marka Herbredera i Krzysztofa Rycerza.

  Pogoda podczas zawodów była bardzo dobra i pozwoliła na rozegranie 5 konkurencji w ciągu 7 dni lotnych. Warunki termiczne nad Borami Tucholskimi i w okolicy pozwalały na uzyskiwanie wysokich prędkości przelotowych – 115 -120 km/h. Cumulusy układające się w szlaki stwarzały możliwości długich jednorazowych przeskoków dochodzących do 100 km. Takich warunków termicznych nie spotykamy startując z lotniska w Babicach, dlatego warto brać udział w zawodach rozgrywanych w Lisich Kątach. Zawody pozwalają podnosić swoje umiejętności, rywalizować z najlepszymi pilotami oraz korzystać z warunków termicznych występujących na innych lotniskach.

  Mistrzem Polski w tym roku został – podobnie jak rok temu – Tomasz Rubaj  z Aeroklubu Gliwickiego. Szczegółowe wyniki dostępne  na stronie: https://www.soaringspot.com/en_gb/smp2019/results/club-a/task-6-on-2019-06-06/total

  zdjęcia: Krzysztof Rycerz

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

  Continue reading →
 • Praktyczne szkolenia szybowcowe 13/03/2019

  Mamy już ustalone terminy praktycznych kursów szybowcowych na sezon lotniczy 2019. Zapisy i szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce: https://www.aeroklub.waw.pl/szkolenia/szkolenia-szybowcowe/szkolenie-praktyczne-podstawowe/

  W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: waldemar.wingralek@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →
 • Spotkanie z Łukaszem Grabowskim – szybowcowym mistrzem świata 20/02/2019

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie z włocławskim szybownikiem, Łukaszem Grabowskim, szybowcowym mistrzem świata. Prezentacja i rozmowa z naszym gościem będzie dotyczyła taktyki latania na szybowcach, z ukierunkowaniem na lądowanie w terenie przygodnym.

  Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lutego, o godz. 17:30 w sali wykładowej Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 (budynek administracyjny, parter).

  Continue reading →
 • Szkolenia instruktorskie 13/01/2019

  19 stycznia br. w godzinach 14:15-19:30 w siedzibie Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 odbędzie się szkolenie okresowe dla instruktorów szybowcowych, samolotowych i balonowych (szkoleń teoretycznych i praktycznych). Więcej informacji: ryszard.szulakiewicz@aeroklub.waw.pl.

  Continue reading →