„PILOCI” W AEROKLUBIE WARSZAWSKIM

Wczoraj Aeroklub Warszawski miał niezwykłą przyjemność gościć aktorów ze spektaklu „PILOCI” Teatru Muzycznego Roma. Zosia Nowakowska i Jan Traczyk, odtwórcy głównych ról – Niny i Jana – odbyli z nami podniebny lot nad Warszawą. W niebo poszybowały dwa samoloty – jeden z naszymi gośćmi, drugi  – z banerem promującym musical, którego jesteśmy partnerem. Zapraszamy do odwiedzenie teatru Roma i obejrzenia musicalu „PILOCI”, a poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wizyty i lotu Zosi i Jana.

 

Egzotyczna Fiesta Balonowa… w Arabii Saudyjskiej

Osiem załóg balonowych z Polski i dwie z Włoch wzięło udział w międzynarodowym festiwalu w Arabii Saudyjskiej, który odbył się w dniach 21-23 września.  Jego uczestnicy polecieli tam na zaproszenie króla Abd al-Aziz Al Su’ud. Wśród nich byli także przedstawiciele Aeroklubu Warszawskiego.

Okazją do zorganizowania festiwalu była 87. rocznica założenia Arabii Saudyjskiej.  Polska reprezentacja do Arabii leciała z warszawskiego lotniska Okęcie Boeingiem 777 z dwunastogodzinną przerwą w Dubaju. Punktem docelowym było miasto Tabuk, gdzie odbywał się festiwal i pokazy balonów.

Tak tę niezwykłą wyprawę relacjonuje Krzysztof Kosobudzki z Sekcji Balonowej Aeroklubu Warszawskiego, jeden z jej uczestników:

„Wyjazd do Królestwa Arabii Saudyjskiej do Tabuku to wynik szczęśliwego zbiegu okoliczności. Zostałem na ten wyjazd zaproszony przez znajomego pilota balonowego, który uczestniczył w spotkaniu, na którym zapadła decyzja o lataniu tam, gdzie jeszcze nigdy nie latał żaden balon… W rezultacie z Polski poleciało do Arabii osiem załóg trzyosobowych z Polski, z dwudniowym opóźnieniem dołączyły do nas jeszcze dwie załogi z Włoch.  23 września rano wszystkie balony leciały nad Tabukiem  – to było niesamowite przeżycie. W tym samym czasie w tym samym parku odbywał się wielki piknik na cześć króla Arabii Saudyjskiej.  Impreza zgromadziła ogromną liczbę uczestników. Mieliśmy też czas i możliwość zwiedzania. Wszyscy uczestnicy festiwalu wybrali się poprzez malownicze pasmo górskie Hejaz nad Morze Czerwone do miejscowości Sharma, odbyła się także wyprawa do miejscowości Al-Hijr oddalonej ponad 380 km od Tabuk, gdzie znajdują się zachowane monumentalne grobowce z okresu od I w. p.n.e. do I w. n.e.  Udało nam się też zwiedzić Dubaj nocą i wykąpać się w Oceanie Indyjskim. Miłym akcentem na zakończenie tej wspaniałej przygody było spotkanie z kapitanem i całą załogą Boeninga 777”.

Za nami 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

13 października 2017 roku w godzinach 17:00-23:00 odbyła się 8. Noc w Instytucie Lotnictwa – największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, popularyzująca sektor lotniczy i kosmiczny w Polsce.

Tegoroczna edycja zakończyła się pełnym sukcesem – frekwencja przekroczyła 37 000 osób, czyli 7 tysięcy osób więcej niż rok temu. W skali 6 godzin, w ciągu których trwa impreza, odwiedzenie Instytutu Lotnictwa przez tak dużą liczbę gości, jest nie lada wynikiem!

Tradycyjnie już Aeroklub Warszawski aktywnie uczestniczył w tym wydarzeniu. Podczas tej nocy w Instytucie Lotnictwa obecne były wszystkie nasze Sekcje, każda z nich przygotowała dla odwiedzających różnorodne atrakcje:

 • Sekcja Szybowcowa zaprezentowała szybowiec PW-5 Smyk – jednomiejscowy szybowiec kompozytowy, lekki, tani i łatwy w pilotażu.
 • Sekcję Samolotową reprezentowały samoloty AT3.
 • Sekcja Spadochronowa przedstawiła swoje trzy podstawowe aktywności: szkolenie spadochronowe systemem AFF, skoki spadochronowe w tandemie oraz samodzielne skoki spadochronowe. Odwiedzający  mogli dowiedzieć się wszystkiego o spadochroniarstwie: co trzeba zrobić, żeby zostać skoczkiem, jak przygotować się do wykonania skoku, w co się ubrać i jak to jest opadać 180 km/h. Można było także zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym obecnie i historycznie do skoków  spadochronowych. O swoich spadochronowych doświadczeniach opowiadali doświadczeni skoczkowie, uczestnicy rekordów polski, instruktorzy Aeroklubu Warszawskiego.

 • Sekcja Modelarska zaprezentowała modele samolotów: Suchoj Su-26MX, P-38 Lichting, Cirrus SR22T.

  Powyżej prezentujemy wybrane zdjęcia z imprezy, pełna dokumentacja fotograficzna z 8. Nocy w Instytucie Lotnictwa będzie dostępna na stronie www.nocwinstytucielotnictwa.pl

XXVII Warszawskie Zawody Samolotowe

W ramach obchodów jubileuszu 90-lecia Aeroklubu Warszawskiego 30 września br. odbyły się XXVII Warszawskie Zawody Samolotowe, w których wzięło udział 9 załóg.

Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach:

 1. Nawigacyjnej, składającej się z 4 prób:
  a) regularności lotu (lot wg zadanego czasu pomiędzy punktami zwrotnymi),
  b) obserwacji (identyfikacja obiektów terenowych na podstawie zdjęć),
  c) próby FLAK (przelot przez wyznaczona strefę z ominięciem rejonów zakazanych),
  d) precyzji lotu (przelot wyznaczonym korytarzem o szerokości 2 km).
 2. Celności lądowania (2 lądowania)

W części nawigacyjnej pojawiła się nowa próba – FLAK, autorstwa Marka Masalskiego, która bardzo spodobała się zawodnikom.

Zwycięzcami zawodów zostali Rafał Woźnicki i Marcin Kwiatosz, za  nimi uplasowały się załogi: Hubert Massalski i Karolina Tesarska oraz Janusz Manulik i Janusz Grządko.

W poszczególnych konkurencjach najlepsi byli:

Nawigacja: Rafał Woźnicki i Marcin Kwiatosz, Hubert Massalski i Karolina Tesarska, Janusz Manulik i Janusz Grządko;

Celność lądowania: Janusz Manulik i Janusz Grządko, Wojciech Siatkowski, Michał Szmidt i Marek Syguła.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach, a zwycięzcom gratulujemy!

Dyplomy zostaną wręczone podczas tradycyjnego spotkania na zakończenie sezonu.

Wianki i balony

Paradny to był widok! Przy okazji 19. Wianków niebo nad stolicą pokryło się kolorowymi plamami. Nieczęsto się zdarza zobaczyć balony w Warszawie. Tym razem 16. ekip poszło w górę z Wisłostrady. Wiatr pognał je na wschód, lekko ku północy. Pierwsze balony lądowały na Targówku Przemysłowym, ale były i takie, co powiało nad Rembertów czy Wołomin. Ryszard Kurowski, naczelny balonista AW, organizował i  koordynował akcję. Była moc,oj była!

Woda, wianki i balony. Tak blisko natury…

Liczymy na powtórkę za rok. 🙂
A oto kilka ujęć z tej imprezy – fot. Kamil Paradowski.

Rozpalona sobótka

Rozpalona sobótka

I poszliśmy w górę

I poszliśmy w górę

Czysta przyjemność

Dowód rzeczowy

Dowód rzeczowy

Zakrzywiona rzeczywistość

Zakrzywiona rzeczywistość

Bardzo miły wieczór (fot. bb)

Zawody w Kozienicach

W połowie maja sekcja balonowa Aeroklubu Warszawskiego współorganizowała I Fiestę Balonową o Puchar Burmistrza Gminy Kozienice. Wzięły w niej udział 23 balony z Polski, Litwy i Francji. Mimo kapryśnej pogody, atmosfera była przepyszna. Pokaz nocny na stadionie miejskim zgromadził mieszkańców Kozienic. Niedzielny lot poranny do konkurencji,  jak i całe zawody wygrał Jerzy Czerniawski.

Oto plakat z lotniczej imprezy:

balony_plakat

A jak było w realu? Proszę zobaczyć…

Noc pełna kolorów, www.kozienice24.pl

Kolejka do nieba, kozienice24.pl

Zielona klasyka, fot.J.Hałas

 

 

 

I jeszcze... fot. M.Jaworski

Aleja, fot. M.Jaworski

Jest moc ;), fot. M.Jaworski